Kawa i jej pozytywny wpływ na nasz organizm

wplyw-kawy
Historia kawy jest bardzo bogata, a jej początki sięgają XII wieku. Została odkryta w Etiopii, kiedy to pasterz zauważył, że jego kozy po spożyciu kawowca stają się bardziej pobudzone i mają więcej energii. Tak zrodził się pomysł spożywania kawy przez ludzi, kiedy to początkowo spożywano ją w postaci ziaren. Później to Arabowie wpadli na pomysł przyrządzenia gorącego napoju. Stamtąd kawa przybyła do Europy, ale nieco później – bo w XVII wieku.

Dzisiaj kawa stała się nieodłącznym elementem wielu z nas, a gorącą kawę w różnych konfiguracjach pijemy bardzo często każdego ranka. Uważa się, że jest to jeden ze złych nawyków, a nawet uzależnień. To prawda – kawa uzależnia. Wydawać by się mogło, że kawa nie ma żadnego pozytywnego wpływu na nasz organizm – a jednak. Przyjrzyjmy się więc temu, co kawa nam właściwie daje i jak reaguje na nią nasz organizm.

Głównym powodem, dla którego kawa stała się tak popularna i lubiana jest zawartość kofeiny. Kofeina działa na nas pobudzająco, orzeźwiająco i z pewnością daje nam energię. Kawa zmniejsza uczucie zmęczenia i poprawia sprawność myślenia. Nie bez powodu Ci, którzy nauczyli się pić kawę każdego ranka, nie potrafią się bez niej obyć. Organizm przyzwyczajony do picia kawy funkcjonuje lepiej, szybciej. Dodatkowo kawa poprawia naszą pamięć. Ma ona również pozytywny wpływ na nasz układ krążenia, gdyż kawa podnosi ciśnienie. Dzięki temu krew w naszych żyłach płynie szybciej, co w efekcie dotlenia nasze tkanki i mięśnie.

Ostatnie badania pokazały, że picie kawy pomaga w chorobach takich, jak chociażby cukrzyca typu B i Alzheimera. Bardzo zaskakujący jest fakt, że napoje energetyczne czy inne, zawierające kofeinę nie powodują takich zmian i nie pomagają w leczeniu chorób. Możemy więc stwierdzić, że kawa w pewien sposób ma właściwości lecznicze, magiczne i uzdrawiające.

Kawa stała się tak bardzo popularna i lubiana przede wszystkim przez jej walory smakowe oraz właściwości pobudzające. Niegdyś kawa była tylko jedna, parzona z niemielonych ziaren kawowca, bez dodatku cukru czy mleka. Dzisiaj idąc do kawiarni mamy do wyboru mnóstwo rodzajów kaw – z mlekiem lub bez, z syropami i innymi dodatkami. Jedno jest jednak pewne – w każdej kawie jest kawa, które ma niesamowite właściwości, o których bardzo często nie mamy pojęcia.

Zapobiega chorobom, polepsza nasz układ krwionośny i pozwala osiągnąć maksymalne skupienie i poprawienie naszej pamięci. Mimo, że skutki picia kawy potrafią być dla nas wartościowe i zachęcające, to jednak jest to używka, która prowadzi do uzależnienia. Jak z każdą używką, tak i z kawą należy uważać i podchodzić do niej z rozwagą. Mimo tak wielu pozytywnych aspektów kawy, są też Ci, którzy jednak kawy pić nie powinni. Kobiety w ciąży, osoby z problemami ciśnieniowymi lub Ci cierpiący na choroby układu pokarmowego. Nie zawsze to, co okazuje się być wspaniałym złotym środkiem, będzie nim dla każdego. Jedno trzeba jednak przyznać – kawa sjest najczęściej przyjmowaną używką na świecie.

Publikację przygotował sklep Kraina Aromatów – sprawdź nas pod adresem https://kraina-aromatow.pl – kawa i herbata w najlepszym wydaniu.