Ból pleców – jak sobie radzić

masaz
Nieprzyjemny i wyjątkowo uciążliwy ból kręgosłupa jest dzisiaj problemem już nie tylko starszych, schorowanych ludzi, ale także młodych, sprawnych osób. Coraz więcej ludzi cierpi na różnego rodzaju skrzywienia czy zwyrodnienia kości.

Jak radzić sobie z bólem lub dyskomfortem pochodzącym z pleców?

 

Sport to zdrowie

Jednym ze sposobów na to, aby ulżyć swoim plecom jest uprawianie sportu. Jeśli jednak dotyczy nas problem skrzywienia kręgosłupa, powinniśmy dobrać ćwiczenia tak, aby sobie nie zaszkodzić. Na pewno nie będziemy mogli wykonywać wszystkich ćwiczeń. Ponadto, niewskazany będzie raczej sport wyczynowy.
O pomoc w dobraniu odpowiedniej dla nas gimnastyki możemy poprosić rehabilitanta, fizjoterapeutę czy odpowiedniego trenera. Podpowiedzą oni jakie ćwiczenia przyniosą ulgę w bólu i jakie zapobiegają pogłębianiu się wady. Ponadto, możliwe, że udzielą informacji, co robić, kiedy musimy bardzo wiele czasu spędzić na siedząco lub stojąco – w jaki sposób odciążyć po czymś takim kręgosłup.
W zachowaniu zdrowego kręgosłupa pomagają także mocne mięśnie grzbietu, które wspierają go w podtrzymywaniu naszego ciała. Należy jednak uważać z ćwiczeniami siłowymi. Najbezpieczniej jest wykonywać takie, w których wykorzystujemy obciążenie własnego ciała.

Masaż leczniczy

Jeśli z jakiś powodów nie jesteśmy w stanie uprawiać sportu albo chcemy wprowadzić dodatkowy element, który pomoże nam w walce z bólem pleców, świetnym pomysłem jest masaż leczniczy.
Doświadczony masażysta będzie potrafił zdziałać cuda. Prawdopodobnie poczujemy się lepiej już po pierwszym spotkaniu, ale masaż leczniczy przynosi najlepsze efekty, kiedy jest wykonywany regularnie.

Artykuł przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez Medica SPA Warszawa
Przygotujmy się także, że może nie być to przyjemne dotykanie po plecach. Solidny masaż leczniczy może wiązać się nawet z bólem, zwłaszcza w nierozruszanych, sztywnych miejscach.

Codzienne nawyki

Zapobiegać skrzywieniu kręgosłupa oraz bólom pleców można także pamiętając o pewnych zdrowych nawykach na co dzień.
Wysokie szpilki są pięknym i eleganckim elementem garderoby, ale niestety mogą negatywnie wpływać na zdrowie naszego kręgosłupa, a często wywoływać także ból. Szkodliwe jest także dźwiganie ciężarów, zwłaszcza na jednym ramieniu – mowa głównie o wielkich, wypchanych po brzegach, ciężkich torbach.
Ponadto, większość z nas prowadzi siedzący tryb życia. Długie godziny spędzone przy biurku w pracy czy w domu przed ekranem komputera mogą być szkodliwe dla kręgosłupa. Szczególnie, że zazwyczaj nie przykładamy wtedy wagi do prawidłowej postawy – siedzimy zgarbieni, na niewygodnym krześle. Jeśli nasza praca wymaga wielu godzin siedzenia przed komputerem, powinniśmy co jakiś czas wstać i rozprostować kości. Najlepiej byłoby trochę się w tym czasie rozciągnąć i pospacerować.

Oczywiście, jednym ze sposobów na silny ból pleców jest także zażycie odpowiedniej ilości leku przeciwbólowego. Jednak traktujmy to jako ostateczność i nie zażywajmy tabletek bez potrzeby. Czasem można sobie pomóc bardziej naturalnymi i prostymi sposobami.