Najbezpieczniejsze leki przeciwgorączkowe dla dzieci to te zawierające w składzie paracetamol lub ibuprofen. Paracetamol uważany jest za najmniej inwazyjny preparat służący do zbijania gorączki, ale również jako preparat działający przeciwbólowo. Farmaceutyki na bazie paracetamolu można podawać maluszkom już od trzeciego miesiąca życia.
Innym lekiem przeciwgorączkowym dla dzieci są te na bazie ibuprofenu, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne, których właściwości nie ograniczają się wyłącznie do zbijania temperatury i zmniejszania bólu, ale również do działania przeciwzapalnego. Dlatego są tak mile widziane w przypadku stanów grypowych oraz infekcji wirusowych.
Ich mankamentem jest jednak fakt, iż mogą powodować bóle brzucha, wymioty czy biegunkę, dlatego nie należy ich podawać, jeśli gorączce towarzyszą dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Leki przeciwgorączkowe dla dzieci występują zazwyczaj w postaci syropów oraz czopków. Zawiesiny są z reguły mile traktowane przez najmłodszych, ponieważ mają lekko słodki smak. Ich dodatkowym atutem jest szybkie wchłanianie. Czopki niestety nie są tak łatwo akceptowalne przez szkraby. Są jednak nieodzowne w sytuacji, gdy malcowi towarzyszą wymioty. W takiej sytuacji rodzice nie tylko mają gwarancję przyjęcia pełnej dawki leku, ale również wyeliminowania dolegliwości związanych z podrażnieniem błony śluzowej żołądka.
Niestety, wielu rodziców przy podawaniu leków przeciwgorączkowych dla dzieci popełnia błędy. Najczęściej wynikają one z podania zbyt małej dawki preparatu, co w konsekwencji nie powoduje obniżenia gorączki.
Kolejny błąd wynika z podawania innego leku, ale z tej samej grupy medykamentów. W rezultacie leki przeciwgorączkowe dla dzieci, które podają rodzice, obejmują tą samą substancję czynną, tyle że funkcjonującą pod inną nazwą. W takiej sytuacji istnieje realne zagrożenie przedawkowaniem określonego środka. Przy podawaniu preparatów przeciwgorączkowych warto również zwrócić uwagę na prawidłowe ich odmierzanie. W tym przypadku waga dziecka stanowi najlepszy punkt wyjściowy.