Unikaj powikłań po chorobach


Cukrzyca to jedna z najbardziej powszechnie występujących chorób. Jest to przewlekłe schorzenie, które spowodowane jest zaburzonym wydzielaniem insuliny w organizmie.

Wyróżnia się dwa typy cukrzycy- 1, który zwany jest typem pierwotnym, młodzieńczym oraz typ 2, wtórny, wieku dojrzałego. Oba typu są cukrzycą jawną. Nieleczona może prowadzić do takich komplikacji jak np. stopa cukrzycowa. Zdiagnozowana cukrzyca trwa w zasadzie przez całe życie, a jej leczenie polega na jej kontrolowaniu. Przyjmując odpowiednie leki czy dawki insuliny i prowadzenie zdrowego trybu życia sprawiają, że chorzy wiodą normalne życie. Podstawową różnicą pomiędzy dwoma typami cukrzycy polega na tym, że przy typie 1 trzustka w ogóle nie produkuje insuliny, a przy typie 2 trzustka albo produkuje złe ilości insuliny, albo organizm nie potrafi ich użyć. Objawy dla obu typów są w początkowej fazie bardzo zbliżone. Typ 1 występuje najczęściej u dzieci i młodzieży, chociaż zdarzają się przypadki zachorowań u osób w każdym wieku. Typ 2 to nabyty rodzaj choroby i dotyka w większości osoby dorosłe.

Objawy cukrzycy:

  • wysokie stężenie glukozy we krwi,
  • wzmożone pragnienie przy jednoczesnym częstym oddawaniu moczu,
  • utrata masy ciała,
  • osłabienie,
  • utrudnione leczenie ran,
  • senność,
  • zaburzenia widzenia,

Jeżeli rany, poparzenia nie goją się tak szybko, jak wcześniej to jest to sygnał alarmowy. Nie wolno tego ignorować, wysoki poziom glukozy we krwi powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych, czego skutkiem jest utrudnione leczenie ran. Prowadzić może to do powstania stopy cukrzycowej, co wiązać się może nawet z amputacją. Niegojące się rany to również droga do gangreny i innych chorób. Warto więc bacznie przyglądać się ich procesowi leczenia. Inne problemy skórne jak swędzenie, szczególnie w okolicach narządów płciowych to także sygnał, że możemy cierpieć na cukrzycę. Wzmożone pragnienie jest również niepokojące. Jeżeli oddajemy przy tym często duże ilości moczu, to zdecydowanie powinniśmy wybrać się do lekarza na badania pod kątem cukrzycy. Problemy ze wzrokiem, to także efekt nieprawidłowej gospodarki insuliną w organizmie. Wcześnie wykryta i kontrolowana choroba, to klucz do lepszego samopoczucia i poprawy jakości życia. Jeżeli, którekolwiek z objawów dotyczą Cię to czas się zbadać i zadbać o siebie!