Płyn do higieny ust jako ważny element profilaktyki chorób przyzębia

W dzisiejszych czasach zdrowy i piękny uśmiech to podstawa każdego człowieka, który chce uchodzić za zadbanego i nowoczesnego.

Mamy też coraz większą wiedzę w temacie zagrożeń płynących z chorych zębów i tak jak dbamy o odpowiednią wagę, wiedząc, że otyłość szkodzi, tak, wiemy, że chore zęby to chory organizm. Nie mniej ważne są dziąsła z czego jeszcze nie wszyscy zdają sobie sprawę. Choroby przyzębia tak jak i próchnica bardzo negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Płytka nazębna, która powstaje na skutek niewłaściwej higieny jamy ustnej wciąż zbyt często jest bagatelizowana i uznawana jedynie za wadę estetyczną. Nic bardziej błędnego. Bakterie usytuowane w przyzębiu mogą zaatakować serce, nerki a nawet być przyczyną schorzeń neurologicznych. Poza tym osłabiają organizm i niepotrzebnie go zatruwają.

Jak więc temu zapobiec i jak prawidłowo dbać o zęby i dziąsła? Może nam w tym pomóc płyn do jamy ustnej, który jest tak samo ważny jak pasta do zębów. Odpowiednie szczotkowanie to podstawa. Ważna jest dobrze dobrana szczoteczka, miękka lub średnio twarda, odpowiednio dobrana do stanu szkliwa i dziąseł. Stomatolodzy coraz rzadziej rekomendują używanie twardej szczoteczki, gdyż okazało się, że operowanie zbyt twardą szczoteczką może bowiem prowadzić do cofania się dziąseł, odsłaniania szyjek a także kieszeni zębowych. Warto więc wybrać szczoteczkę bardziej miękką i skupić się na prawidłowej technice szczotkowania. Należy pamiętać o ruchach kołowych, wymiatających i dokładnym oczyszczeniu w ten sposób każdego zęba. Następnie trzeba użyć szczoteczki międzyzębowej lub nici dentystycznych. Oba te produkty mają za zadanie oczyszczenie przestrzeni między zębami co nie zawsze udaje się zwykłej szczoteczce. Płyn do higieny ust użyty na sam koniec pozwoli nam dotrzeć wszędzie tam gdzie nie dotarły szczoteczki. Zadziała też antybakteryjnie na całą jamę ustną, zabezpieczy przed tworzeniem się płytki i namnażaniem bakterii oraz odświeży oddech. To zalecana profilaktyka i higiena codzienna. Płyn do jamy ustnej może być użyty trzy razy dziennie, szczególnie wtedy, kiedy w ciągu dnia, nie mamy czasu na dokładne szczotkowanie.

Należy również pamiętać o o regularnych kontrolach dentystycznych. A raz na pół roku poddać się zabiegowi czyszczenia czyli skalingu, piaskowania a na koniec fluoryzacji zębów. Przestrzeganie takiej taktyki, na pewno zapewni nam piękne, białe a przede wszystkim zdrowe zęby i dziąsła.