Algi należą do glonów, które znalazły szerokie zastosowanie zarówno w kuchni, farmaceutyce jak i środkach kosmetycznych. Najczęściej algi możemy spotkać w postaci oleju. Z pewnością wielu z nas niejednokrotnie spotkało się z butelkami oleju z alg w sklepach spożywczych.
Algi używane do jego produkcji są macerowane zazwyczaj w oleju sojowym, co nadaje im niepowtarzalny smak. Olej taki ma lekko zielonkawy kolor oraz charakteryzuje się świeżym morskim zapachem.
Niestety wszelkie oleje z alg zawierają środki konserwujące. Jest to wymóg konieczny, ponieważ wszystkie produkty, które zawierają dodatek alg maja bardzo datę do spożycia lub zużytkowania. Wielu klientów ceniących sobie zdrowy tryb życia oraz naturalną dietę często sięga po produkty zawierające algi gdyż stanowią one dobre źródło witamin oraz mikroelementów nie wspominając już o specyficznym smaku.
Algi są bogatym źródłem węglowodanów oraz protein. Ponadto posiadają szereg innych właściwości, z których należałoby wymienić chociażby: właściwości nawilżające, odmładzające oraz oczyszczające skórę. Ze względu na te właściwości algi są często używane w najróżniejszych terapiach upiększających oraz maseczkach kosmetycznych. Produkty z alg stanowią standardowe wyposażenia każdego gabinetu odnowy biologicznej. Stosowane w różnych maściach wykazują właściwości antyalergiczne, regenerujące, przeciwłojowe oraz przeciwcelulitowe.
Dzięki temu stosowane są szeroko wśród kobiet z każdego przedziału wiekowego, jako naturalny środek pielęgnacyjny. Poza właściwościami stricte pielęgnacyjnymi produkty z alg wzmacniają nasz system odpornościowy czyniąc go bardzie wydajnym oraz podnosząc ogólną sprawność naszego organizmu. Jednak ze względu na swoja cenę produkty z alg nie są stosowane w stopniu wystarczająco szerokim.
Cena spowodowana jest krótkim okresem zdatności – przez co produkty musza być produkowane w mniejszej ilości, ale częściej, a to pociąga za sobą koszty zużycia maszyn co z kolei przekłada się na cenę końcową produktu.