Zapalenie oskrzeli najczęściej atakuje zimą

zapalenie-oskrzeliKiedy za oknem prószy śnieg, a kałuże ścina mróz, nietrudno o przeziębienie. Jeśli właśnie doskwierają Ci kaszel, ból gardła, katar i niewielka gorączka, nie lekceważ niepokojących objawów. Drobne dolegliwości, które przypominają „zwykłe” zakażenie, łatwo pomylić z zapaleniem oskrzeli – niebezpieczną chorobą górnych dróg oddechowych.

Zaczyna się „niewinnie”…

Zapalenie oskrzeli dzieli się na ostre i przewlekłe. Ostra forma zwykle dość szybko ustępuje, natomiast przewlekła wymaga dokładnych badań diagnostycznych i wiąże się ze żmudną, długotrwałą terapią. W chłodne miesiące w gabinetach lekarskich najczęściej jednak pojawiają się pacjenci z ostrym zapaleniem, które wywołują wirusy (np. rhinowirusy). Te same drobnoustroje odpowiadają za grypę i przeziębienie. Rzadko do zapalenia oskrzeli przyczyniają się bakterie. Wiesz, jak rozpoznać schorzenie i jak się je leczy?

Podejrzewasz, że zachorowałeś na zapalenie oskrzeli? Jeśli tak, z pewnością doskwiera Ci uporczywy kaszel. W pierwszej fazie choroby zwykle pojawia się kaszel suchy, ale z biegiem czasu przeradza w mokry, któremu towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny. Dolegliwość nasila się, gdy śmiejesz się, dużo mówisz, a także podczas wysiłku fizycznego i przebywania na chłodnym powietrzu.

W początkowej fazie choroby często pojawiają się bóle mięśniowe, katar i ból gardła. Mogą dokuczać Ci: gorączka, ból głowy i ogólne złe samopoczucie.

Wizyta u lekarza i odpoczynek w łóżku

Zapalenie oskrzeli często jest powikłaniem niedoleczonego przeziębienia albo grypy. Gdy czujesz, że Twój organizm zaatakowały wirusy lub bakterie, połóż się na kilka dni do łóżka i nie próbuj „przechodzić” jesienno-zimowych infekcji.

Myślałeś, że to typowe przeziębienie, ale objawy nie ustępują po kilku dniach? Nie zwlekaj z wizytą u lekarza, bo być może cierpisz właśnie na zapalenie oskrzeli. Choroba z reguły przenosi się drogą kropelkową. Wystarczy, że wsiądziesz do windy lub autobusu z pasażerem, który kicha czy kaszle, by wirus „dopadł” i Twój organizm.

Lekarz zwykle stawia diagnozę po badaniu fizykalnym, choć czasem zleca też specjalistyczne badania (np. RTG płuc). Jeśli rozpozna zapalenie oskrzeli, zapewne zaordynuje leczenie objawowe i odpoczynek w łóżku.

Kiedy dokucza Ci gorączka, powinieneś pić dużo płynów – sięgaj po herbatki ziołowe. Jeżeli dręczy Cię uciążliwy kaszel, możesz uśmierzać dolegliwość przy pomocy środków na kaszel lub preparatów ułatwiających odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. W leczeniu zapalenia oskrzeli na ogół nie stosuje się antybiotyków.

Lecz infekcje do końca!

Jak nie dopuścić do rozwoju zapalenia oskrzeli? Nie bagatelizuj „drobnych” przeziębień i zawsze staraj się wyleczyć je do końca. Kiedy czujesz, że „coś” Cię dopada, pozwól sobie na kilka dni odpoczynku w domu, pij herbatę z malinami i cytryną, jedz czosnek i miód. Wzbogać dietę o warzywa i owoce, które są bogatym źródłem witamin i minerałów. Zadbaj o swoje gardło. Stan zapalny, który się w nim rozwija, z pewnością daje Ci się we znaki.

Sięgaj wyłącznie po skuteczne i sprawdzone środki. Na dokuczliwy ból, zaczerwienienia i obrzęki w gardle i jamie ustnej pomogą pastylki do ssania z benzydaminą, która działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, antyseptycznie, a także miejscowo znieczula. To efektywny i bezpieczny środek – mogą stosować go dorośli i maluchy od 6. roku życia. Na wszelki wypadek warto zabrać pastylki na gardło na narty lub inne zimowe „szaleństwa”.

lek. med. Damian Korzybski

Specjalista chorób wewnętrznych i specjalista chorób płuc