Konopie siewne – właściwości i zastosowanie

Prozdrowotne działanie konopi siewnych sprawia, że coraz więcej osób jest zainteresowanych wykorzystaniem ich potencjału.

Jak rozpoznać konopie siewne?

Ten rodzaj konopi różni się od swojej bliskiej krewnej, konopi indyjskiej, tym, że jest wyższa i ma inną pulę genetyczną. Wyróżniają się długimi liśćmi o jasnozielonej barwie. W ich budowie można wymienić liście, kwiaty i owoce.

Zastosowanie konopi siewnych

Cannabis sativa stanowią bazę do wytwarzania olejku CBD, który to znalazł szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym. Olejek ten wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwwymiotne i przeciwdrgawkowe, dzięki czemu może stanowić wsparcie w kuracji różnego rodzaju schorzeń. Ze względu na to, że zwalcza wolne rodniki, może stanowić pomoc w terapii przeciwnowotworowej. Co więcej, ze względu na działanie antydepresyjne i uspokajające stanowi pomoc w walce z tą chorobą. Na uwagę zasługuje także możliwość wykorzystania olejku do walki z różnego rodzajami nałogami, ponieważ oddziałuje na ten sam co nikotyna ośrodek nagrody w mózgu. Konopie te, ze względu na swoją budowę i właściwości, były chętnie wykorzystywane w różnych dziedzinach przemysłu, m.in. włókienniczym, spożywczym, papierniczym, budowlanym.

Nasiona konopi siewnych – właściwości

Nasiona konopi siewnych znalazły zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym i spożywczym. Stanowią bogate źródło cennych dla człowieka składników, m.in.:

  • witaminy E,
  • wapnia,
  • żelaza,
  • cynku,
  • białka,
  • błonnika pokarmowego.

Składniki zawarte w nasionach bezpośrednio przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka zawału serca, miażdżycy, udaru oraz regulują pracę układu pokarmowego. Ponadto oddziałują pozytywnie na nasz wygląd, ponieważ poprawiają stan paznokci, włosów i skóry.

Czy konopie siewne wykazują działanie psychotyczne?

Konopie siewne niesłusznie przypisuje się podobne oddziaływanie, jakie wykazuje konopie indyjskie. Jest to jednak duży błąd – zawarty w konopiach indyjskich THC nie można łączyć z konopiami siewnymi. W procesie ekstrakcji z Cannabis sativa są usuwane substancje psychoaktywne. Ponieważ nie wprowadza w uczucie otępienie i haju, można go nabyć legalnie.

Sprawdź więcej informacji na temat konopi na stronie https://cannabigold.pl/.