Choroby jamy ustnej – groźne dla zdrowia i nieprzyjemne w skutkach


Jama ustna jest jednym z podstawowych narządów, jakie występują w ciele człowieka. Pozwala nam nie tylko przyjmować pokarmy i ułatwiać trawienie żołądkowi, ale także pozwala na odczuwanie przyjemności wynikającej z jedzenia. Jeśli znajdzie się coś, co utrudnia ten proces, na w dłuższym czasie może być to wyjątkowo uciążliwe.

O ile jest to tylko i wyłącznie kwestia smaku, można znieść tę sytuację znacznie dłużej, gorzej jest wtedy, kiedy podczas żucia odczuwamy dyskomfort, a w skrajnym przypadku ból.

 

Niestety nie jest to sytuacja, która przytrafia się pacjentom gabinetu stomatologicznego stosunkowo rzadko. Bardzo wielu z nich boryka się z problemami, o których nie chcą rozmawiać bądź nie mają nawet ich świadomości – zwłaszcza jeśli jest to początkowe stadium chorobowe. W bardzo wielu przypadkach, aby określić, że dzieje się coś niedobrego w jamie ustnej, trzeba posiadać narzędzia stomatologiczne, które umożliwią pełną diagnozę problemów, jakie się pojawiły, a także pomogą w określeniu prawidłowo przeprowadzonego leczenia. Jest to jeden z powodów, dla których tak istotne są częste wizyty kontrolne w gabinecie.

 

Bardzo często spotykanym problemem są stany zapalne dziąseł, krwawienie wywołane szczotkowaniem zębów, obrzęk i ból. Najczęściej stawianą przez dentystów diagnozą jest parodontoza, która jest wyjątkowo poważną chorobą mogącą doprowadzić nawet do utraty zębów. Przyczyną może być nieprawidłowa higiena jamy ustnej, która skutkuje odkładaniem się bakterii w szyjkach zębowych. Dziąsła mogą ucierpieć także wskutek odkładającego się kamienia, powodującego cofanie się dziąseł i odsłonięcie szyjek. Skutkiem może być nadwrażliwość na przyjmowanie ciepłych i zimnych pokarmów. Ostatecznym efektem nieleczonej paradontozy może być wypadanie zębów. Na część tych przykrych dolegliwości z pewnością mogą pomóc materiały stomatologiczne oraz higienistka stomatologiczna, która pomoże w pozbyciu się osadów i kamienia.

 

Równie dużym problem jest próchnica, która może siać bardzo duże spustoszenie w organizmie i doprowadzić do skutków równie poważnych jak parodontoza. Wszyscy pacjenci udający się do gabinetów stomatologicznych mają świadomość jej istnienia, a także wszystkich możliwych jej konsekwencji, niestety nie każdy chce walczyć, aby nie dopuścić do jej powstania. Próchnica potrafi być bardzo zdradliwą chorobą, ponieważ często zdarza się, że nie widać jej gołym okiem, a dla zwykłego pacjenta staje się absolutnie niewidzialna i niemożliwa do rozpoznania.

 

W jamie ustnej bardzo często dochodzi do powstania zakażeń grzybicznych, aft oraz pleśniawek, które mogą sprawiać pacjentowi ból i utrudniać prawidłowe funkcjonowanie. Mogą one powstań na skutek zażywania niektórych leków, przez złą dietę oraz nieprawidłową higienę jamy ustnej.

 

Nasza jama ustna jest bardzo wrażliwym miejscem, które łatwo narazić na problemy zdrowotne, często nie mając nawet świadomości ich istnienia. W znacznie większej części przypadków potrzebna jest pomoc specjalisty, który pomoże uporać się z problemem w sposób całkowicie go eliminujący. Niewprawne leczenie na własną rękę może doprowadzić do utajenia się choroby, która w spokojnie będzie mogła narastać, aby ujawnić się będąc w stadium, które znacznie utrudnia leczenie.