Czym jest orteza stawu kolanowego?

Orteza stawu kolanowego, orteza kończyny dolnej czy po prostu stabilizator kolana to aparat ortopedyczny, który zna zapewne każdy sportowiec lub osoba, która choć raz zmagała się z urazem stawu kolanowego. Orteza kolana służy stabilizacji stawu w odpowiedniej, stałej pozycji. Stosuje się ją po kontuzji lub operacji, a także w ramach profilaktyki.

Staw kolanowy bardzo często ulega urazom podczas uprawiania sportu i podejmowania różnych aktywności fizycznych. Wzmacnianie stawów i ścięgien powinno być naszą rutyną, niezależnie, czy uprawiamy sport zawodowo, amatorsko czy stronimy od ruchu. Jeżeli jednak dojdzie do urazu, należy podjąć odpowiednią rehabilitację i wspomóc proces rekonwalescencji, stosując stabilizator kolana.

Orteza stawu kolanowego – co to?

Orteza kolana przypomina specjalistyczną opaskę kolanową, ale bardziej złożoną w budowie. Wyróżniamy trzy rodzaje stabilizatorów ze względu na ich miękkość:

  1. sztywne,
  2. półsztywne,
  3. elastyczne.

Ortezy kolanowe wykonane są metodą bezszwową, a zastosowane w nich materiały – pianka neoprenowa, dzianina i specjalistyczna siateczka – zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza i nie podrażniają skóry. Dzięki regularnemu czyszczeniu orteza może służyć przez długi czas.

Na rynku medycznym znajdziemy stabilizatory wkładane przez stopę, które muszą cechować się odpowiednim stopniem rozciągliwości, oraz zapinane bezpośrednio na kolanie systemem rzepów i pasków. Wybór zależy od indywidualnych preferencji.

Funkcje stabilizatorów są zależne od ich rodzaju:

  • elastyczne działają kompresyjnie i rozgrzewająco,
  • półsztywne dodatkowo zmniejszą obciążenie stawu,
  • sztywne zapewniają największą stabilizację i ochronę.

Jak dobrać ortezę kolana?

Orteza kolanowa to wyrób medyczny, dlatego musi być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza. Odpowiednio dopasowany aparat ortopedyczny zapewni skuteczną rehabilitację.

Wybór właściwej ortezy zależy od wielu czynników:

  • rodzaju schorzenia,
  • wielkości urazu,
  • czasu noszenia stabilizatora,
  • rodzaju uprawianego sportu,
  • osobistych preferencji.

Nie każdy stabilizator będzie odpowiadał naszym potrzebom i stylowi życia. Sportowcy wybiorą specjalistyczny stabilizator, który w maksymalnie szybkim czasie przywróci im pełną sprawność. Produkty tego typu są zazwyczaj dość kosztowne. Osoby, które uprawiają sport jedynie rekreacyjnie, mogą sięgnąć po ortezę z niższej półki cenowej – skutecznej, ale wymagającej dłuższego okresu stosowania.

Stabilizator sportowy do zadań specjalnych

Niestety, raz kontuzjowane kolano jest bardziej podatne na kolejne uszkodzenia. Zawodowi sportowcy potrzebują więc nie tylko ortezy w okresie rehabilitacji np. na wczasach zdrowotnych, ale również odpowiedniej ochrony na co dzień.

Specjalnie dla sportowców producenci sprzętu medycznego opracowali profesjonalne stabilizatory activ. Są to ortezy stosowane w ramach profilaktyki. Zapewniają maksymalną swobodę ruchów, odciążają staw kolanowy i zabezpieczają go przed ponowną kontuzją. Dają również poczucie komfortu psychicznego, zmniejszając obawy przed ewentualnym urazem.

Jeżeli uległeś kontuzji i zastanawiasz się, czym jest orteza stawu kolanowego lub jaki stabilizator wybrać, nie czekaj – skontaktuj się z ortopedą lub wykwalifikowanym pracownikiem sklepu medycznego i wracaj do formy.