Na co zwrócić uwagę podczas wyboru stomatologa?


Jeśli nie chcemy, by wizyta u dentysty wiązała się z cierpieniem i strachem, wystarczy postawić na właściwy gabinet stomatologiczny. Odpowiedni specjalista może zagwarantować pacjentowi dobre efekty leczenia oraz znacznie większy komfort podczas wszystkich zabiegów. Na co zatem należy zwrócić uwagę, wybierając stomatologa?

Szeroka wiedza

Każdy lekarz, w tym także stomatolog, musi być fachowcem w swej dziedzinie. Oznacza to, że poza kwalifikacjami uprawniającymi go do wykonywania zawodu, powinien posiadać także wiedzę i umiejętności, które stale rozwija. Wybierając gabinet stomatologiczny, warto zorientować się, czy pracujący w nim lekarz systematycznie dokształca się np. poprzez uczestnictwo w szkoleniach, sympozjach czy konferencjach. Profesjonalny dentysta zdaje sobie sprawę z dynamicznego rozwoju medycyny i konieczności nieustannego poznawania nowych metod i technik leczenia. Tylko w ten sposób usługi, które oferuje, będą wykonywane na odpowiednim poziomie, zgodnie z aktualnymi normami.

Wygląd gabinetu

Choć wiedza, doświadczenie i umiejętności dentysty to podstawa, skuteczne i bezbolesne leczenie nie będzie możliwe bez odpowiedniego sprzętu medycznego. Gabinet stomatologiczny musi być więc wyposażony w nowoczesne, dobre jakościowo urządzenia, akcesoria i materiały, które zapewnią sprawne i dokładne przeprowadzenie zabiegów wedle najwyższych standardów. Dentysty, który dysponuje archaiczną aparaturą i narzędziami, należy więc unikać w obawie przed bólem, dyskomfortem i kiepskim efektem leczenia.

Poza profesjonalnym sprzętem bardzo istotna jest także czystość i porządek panujące w gabinecie. Lekarz, który nie dba o regularną sterylizację narzędzi, higienę rąk i dezynfekcję wszystkich powierzchni w swoim miejscu pracy, naraża odwiedzających nie tylko na niemiłe wrażenia estetyczne, ale przede wszystkim na ryzyko zakażenia wirusami czy bakteriami. Renomowane punkty troszczą się także o samopoczucie pacjenta w trakcie oczekiwania na wizytę. Przyjazna poczekalnia zdecydowanie umili czas i wywoła pozytywne odczucia.

Osobowość specjalisty

Przekraczając próg gabinetu stomatologicznego, bardzo istotne jest pierwsze wrażenie pacjenta. Poza wyglądem pomieszczenia, głównym czynnikiem decydującym jest w tym wypadku zachowanie specjalisty. Ponieważ wizyta u dentysty zwykle wywołuje i tak niemałe emocje, niezwykle ważne jest podejście lekarza i to, jak traktuje on swoich pacjentów. Szacunek, kultura i profesjonalna obsługa to niezbędne minimum.

Bardzo ważne jest, czy stomatolog potrafi również uważnie słuchać, cierpliwie wyjaśniać wszystkie kwestie związane z leczeniem, dbać o komfort swoich pacjentów w czasie wykonywania zabiegów, a w razie konieczności – także uspokoić oraz wyeliminować negatywne odczucia, napięcie i stres. Dobry gabinet stomatologiczny to taki, w którym panuje przyjazna atmosfera, a do poszczególnych osób podchodzi się indywidualnie, poświęcając każdej z nich odpowiednią ilość czasu. Jeśli charakter i osobowość specjalisty nie wzbudzają zaufania, lepiej zdecydować się na zmianę dentysty.

Pozytywne opinie

Wybierając dentystę na pewno warto zwrócić uwagę na to, czy cieszy się on dobrą sławą i czy ma na koncie wiele korzystnych opinii na swój temat. Można zatem zapytać znajomych, którzy skorzystali już z usług stomatologa, o ocenę jego pracy. Jeżeli są zadowoleni, a leczenie okazało się skuteczne – z pewnością jest to cenna informacja. Nie zaszkodzi także sprawdzić w internecie, jakie zdanie na temat danego specjalisty mają inni pacjenci. Gdy liczba pozytywnych wypowiedzi jest duża, warto zdecydować się na wizytę.

Artykuł powstał przy współpracy z Primadent Stomatolog. Zapraszamy do sprawdzenia ich listy usług dentystycznych na stronie: Gabinet Stomatologiczny Poznań.