Dyniowate na działce i w kuchni


Z tą rodziną warto się zaprzyjaźnić. Dyniowate, bo o nich mowa, to rodzina warzyw bardzo popularnych pod naszą szerokością geograficzną.

Jak się je uprawia i co pysznego można z nich sporządzić? Szczegóły w naszym artykule.

 

Dyniowate, czyli co?

Rodzina dyniowatych, należąca do rzędu dyniowców, składa się z około tysiąca gatunków roślin. Niestety, większość z nich nie spotkamy w naszym klimacie, a raczej w strefie tropikalnej i subtropikalnej. W Polsce dziko występują 4 gatunki dyniowatych. Natomiast jeśli chodzi o rośliny uprawne, dyniowatymi są m.in.: ogórek, dynia, melon, cukinia, arbuz oraz tykwa. Jak wyjaśnia nasz ekspert z firmy POLAN, najbardziej charakterystyczną cechą tej rodziny jest duża zawartość wody.

Dyniowate na działce

W przydomowych ogródkach często uprawione są ogórki siewne, cukinia i dynie (olbrzymie, piżmowe i zwyczajne), a w szklarniach również arbuzy i melony. Zdecydowanie rzadszym warzywem uprawnym z tej rodziny jest patison. Dyniowate lubią ciepło, optymalna temperatura dla nich to 20-28°C. Gdy spadnie ona do 4°C, może dojść do uszkodzenia rośliny, a przy spadku do 0°C roślina zamiera. Z racji niewielkiego systemu korzeniowego oraz ciężkich liści dużej liczby owoców dyniowate wymagają częstego podlewania. Wymagana jest też gleba zasobna w składniki pokarmowe i próchnicę. W sezonie warto ją wspomagać nawozami mineralnymi. Dyniowate to rośliny jednoroczne. W przypadku upraw wieloletnich, warto co najmniej raz na cztery lata zmieniać miejsce uprawy. Jeśli sadzimy dyniowate z nasion – optymalnym terminem siewu będzie czas po 15 maja, gdyż już nie powinny występować przymrozki. Natomiast w przypadku sadzenia z rozsadów, powinno się zacząć już w kwietniu, a przesadzić rozsadę w miejsce uprawy po 15 maja. Warto zainwestować w dobre, sprawdzone nasiona, jeśli chcemy oczekiwać dobrych plonów.

Dyniowate na stole

Warzywa z rodzin dyniowatych często goszczą na naszych stołach. I dobrze – bo to rośliny bogate m.in. w witaminy B1, B2, C, PP, prowitaminę A, a także żelazo, fosfor, wapń. Dyniowate świetnie nadają się na sałatki, zupy, zapiekanki, a także ciasta i desery. Prym wśród dyniowatych jeśli chodzi o popularność wiedzie ogórek. To jedno z najbardziej lubianych warzyw. Jest nieocenionym dodatkiem do obiadów (również w postaci mizerii i surówek), ogórki są też chętnie kwaszone i korniszone. Dzięki przetworom z ogórków można cieszyć się tym warzywem również zimą. Z kolei cukinia może być doskonałym dodatkiem do makaronu, warzywem na pyszną zupę lub leczo, można z niej zrobić placki lub nadziać i zapiec. Świetna też będzie w lasagne czy w kotlecikach i burgerach. W podobnych rolach w kuchni obsadzić możemy dynię. Warto dodać, że bardzo zdrowy jest zarówno miąższ dyni (dużą zawartość błonnika), jak i jej pestki bogate m.in. w żelazo i