Guzy skóry i tkanki podskórnej (USG tkanek miękkich)


Do tkanek miękkich zaliczamy przede wszystkim skórę, ale także tkankę tłuszczową czy tkankę mięśniową. Jedną z podstawowych metod diagnostycznych, służących do obrazowania tych tkanek, jest badanie ultrasonograficzne.

USG, w rękach doświadczonego specjalisty, pozwala na dokładne uwidocznienie budowy i struktury poszczególnych tkanek, a także na lokalizację ewentualnych patologii w obrębie skóry i tkanki podskórnej.

.

.

Wyczuwalne pod skórą guzki mogą mieć różne podłoże, nie należy ich więc bagatelizować

W momencie wyczucia pod skórą guzka, większość z nas wpada początkowo w panikę. Zupełnie niepotrzebnie – w przeważającej ilości przypadków podłoże jest łagodne, a same zmiany to najczęściej kaszaki, tłuszczaki lub włókniaki. Nie oznacza to jednak, że zmiany te należy ignorować. Wizyta u specjalisty i badania diagnostyczne pozwolą wykluczyć ewentualny złośliwy charakter guza.

Nowotwory złośliwe tkanek miękkich są dość rzadkie u dorosłych (ok. 1% wszystkich nowotworów), jednak są znacznie częstsze u dzieci, gdzie ich odsetek to aż 10-15%. W połowie przypadków lokalizują się na kończynach górnych i dolnych, rzadziej w jamie brzusznej czy okolicy głowy i szyi. Wśród zmian złośliwych najczęściej wyróżnia się mięsaki.

USG tkanek miękkich to niezwykle uniwersalne badanie diagnostyczne

Ultrasonografia należy do badań obrazowych, które wykonywane są na początku diagnostyki zmian w obrębie tkanek miękkich. USG pozwala na określenie dokładnej lokalizacji guzów oraz określenie ich wielkości. Co ważne, jest to badanie nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne – może być wykonywane zarówno u małych dzieci, jak i kobiet w ciąży. USG tkanek miękkich jest ponadto badaniem w czasie rzeczywistym, dzięki czemu lekarz może powiadomić pacjenta o wykrytych nieprawidłowościach już w czasie trwania wizyty.

Jak przebiega badanie ultrasonograficzne tkanek miękkich?

USG tkanek miękkich jest badaniem całkowicie bezbolesnym, a ponadto nie wymaga specjalnych przygotowań. Lekarz specjalista nakłada na skórę nad badanym obszarem specjalny żel, po czym przykłada sondę USG. Poprzez delikatne jej przesuwanie i zmianę nacisku, lekarz jest w stanie ocenić strukturę poszczególnych tkanek. Samo badanie nie jest czasochłonne – trwa zazwyczaj 10-15 minut, po czym pacjent może normalnie wrócić do swych codziennych aktywności.

Badanie USG tkanek miękkich wykonasz w przychodni MULTI MED.