Herbaty – czy wiemy o nich wszystko?

herbatyKażdego dnia pijemy herbatę, ale jaką herbatę? Czy wiemy o niej wszystko? W niektórych krajach takich jak chociażby Anglia, picie herbaty jest wpisane w zwyczajny dzień, stanowiące pewnego rodzaj tradycję i zwyczaj. Podczas zakupów na półkach dostrzeżemy wiele rodzajów herbat. Każda z nich ma inne składniki, inaczej smakuje oraz ma inne właściwości. Czy wiemy o herbatach wszystko? Spójrzmy na przegląd herbat, bowiem jest ich całe mnóstwo.

Najbardziej znaną i najpopularniejszą herbatą na świecie jest tradycyjna czarna herbata, do której wykorzystuje się liście Camelli sinesis. Tak mocny aromat i smak czarnej herbaty zawdzięczamy procesowi pełnej fermentacji. W niektórych krajach herbata czarna nazywana jest również czerwoną, ze względu na kolor zabarwienia, który to nadają liście o takim samym kolorze. Mamy do wyboru herbatę w torebkach, obecnie najbardziej popularną. Możemy kupić również herbatę w liściach, czy też w granulkach. W krajach arabskich herbata czarna jest podstawowym napojem, czy to w zimie, czy to w lato. Podczas kiedy my pijemy chłodne napoje z lodem w gorące dni, Arabowie piją gorącą i słodką herbatę czarną. Bowiem jak twierdzą, gorąca i słodka herbata najlepiej gasi pragnienie.

Bardzo często producenci mieszają czarną herbatę z innymi składnikami, aby uzyskać inny i równie aromatyczny smak i zapach. Przykładem jest chociażby herbata Earl Grey, która ma dodatkowe składniki takie jak olejek z bergamotki czy masala czaj. Ciekawostką jest, że czarna herbata ze względu na długą żywotność jeszcze w XIX wieku była walutą w Mongolii, Tybecie i na Syberii.

O herbacie zielonej z pewnością wszyscy słyszeli, ale nie każdy wie o tym, że jest ona przygotowywana z tych samych liści, co herbata czarna. Dlaczego więc nazywamy ją zieloną? Bowiem herbata zielona nie jest poddawana długiemu procesowi pełnej fermentacji tak, jak jest to w przypadku herbaty czarnej. Stąd też nazwa zielona – taki właśnie kolor przybiera po zaparzeniu. Herbata zielona ze względu na swoje właściwości jest suplementem diety, który bardzo pomaga w procesie odchudzania. Sklepy dają nam mnóstwo produktów herbaty zielonej w różnych wariantach smakowych. Naturalna herbata zielona ma dosyć gorzki smak, ale te z dodatkami z pewnością będą smakować nawet tym, którym ta tradycyjna nie do końca przypadła do gustu.

Mamy jeszcze herbatę pu-erh, w Polsce określaną jako herbata czerwona. I tutaj z tą nazwą trzeba nieco uważać, bowiem dla niektórych herbata czerwona to hibiskus, a dla jeszcze innych nazwa ta będzie oznaczać herbatę roiboos. Herbata czerwona ma smak nieco ziemisty, a jej aromat z pewnością jest nieco mocniejszy, niż pozostałe herbaty.

Yerba Mate to również herbata. W Polsce coraz bardziej popularna, a dla Brazylijczyków, Argentyńczyków uznawana jako narodowy napój. Yerba Mate przyrządza się z liści i gałązek ostrokrzewu paragwajskiego. Sam napój ma dosyć mocny i silny zapach, a aromat nieco gorzki. Odpowiednie przygotowanie napoju Yerba Mate wiąże się z całą ceremonią – odpowiednie naczynie, odpowiednia temperatura.

O herbatach mówić można wiele, a każda z herbat ma swoje indywidualne właściwości i jedyny, niepowtarzalny aromat.

Zapraszamy na stronę https://kraina-aromatow.pl – magiczna kraina aromatów.