Jak pielęgnować stopy


Regularna i odpowiednio przeprowadzona pielęgnacja stóp pełni kluczową rolę w profilaktyce schorzeń stóp.

Nasze stopy codziennie noszą ciężar naszego ciała i pokonują wiele kilometrów. Z tego powodu narażone są na różne dolegliwości.

 

Skracanie paznokci

Paznokcie u stóp rosną wolniej niż u rąk, jednak je również musimy skracać. Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że nie bez znaczenia jest sposób skracania paznokci. Wolny brzeg paznokcia nie powinien być zaokrąglony. Powinniśmy obcinać je na prosto i niezbyt krótko. Kiedy zaokrąglamy paznokcie zwiększamy ryzyko, że pojawi się wrastający paznokieć wrocław. Jest to dolegliwość bardzo bolesna i uciążliwa, dlatego ważne jest, aby do niej nie dopuścić.

Usuwanie martwego naskórka

W pielęgnacji stóp bardzo istotne jest, aby nie zapominać o regularnym usuwaniu martwego naskórka. Skóra na stopach szybko narasta i rogowacieje, co często prowadzi do pękania pięt, odcisków i modzeli. Zrogowaciały naskórek powinno usuwać się frezarką.

Wygodne buty

Aby nasze stopy były zdrowe i piękne nie możemy trzymać ich całymi dniami w niewygodnych butach. Dla naszego zdrowia nie jest ważny wygląd obuwia lecz to, czy buty są wygodne, nie obcierają nigdzie i nie uciskają. Dla kobiet niewskazane jest wielogodzinne chodzenie w wysokich szpilkach, ponieważ stopy się męczą i są narażone na odciski i modzele a nawet deformacje (np. halluksy). Każdy z nas powinien zwracać uwagę także na materiał, z jakiego wykonane są buty. Warto zainwestować w skórzane obuwie, ponieważ umożliwia ono cyrkulację powietrza.

Wizyta u podologa

Nie każdą dolegliwość stóp możemy wyleczyć samodzielnie. Kiedy zaobserwujemy na stopach jakieś niepokojące objawy np. zaczerwienioną i swędzącą skórę, zmianę barwy paznokci, brodawki, odciski, modzele, pękające pięty lub wrastające paznokcie warto zapisać się na wizytę do podologa. Podolog zajmuje się także leczeniem nadmiernej potliwości stóp oraz stopy cukrzycowej. W przypadku diabetyków bardzo ważna jest pielęgnacja stóp i profilaktyka, ponieważ są to osoby szczególnie narażone na schorzenia stóp.