Jak zachować zdrowy uśmiech?

Zdrowy uśmiech to oznaka nie tylko dbałości o higienę, ale również zdrowia. Choroby uzębienia są często bagatelizowane, a to może prowadzić do bardzo poważnych powikłań, obejmujących cały organizm. Dlatego warto dbać o stan swojej jamy ustnej i nie szczędzić czasu (a czasami pieniędzy), aby zapewnić jej jak najlepszą opiekę. Jakich zasad należy się trzymać, aby olśniewać pięknym uzębieniem? Oto kilka z nich.

Regularne wizyty u dentysty

Aby upewnić się, że wszelkie podejmowane przez nas akcje związane z higieną jamy ustnej przynoszą efekty, należy regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny. Nie powinniśmy kierować się tam wyłącznie kiedy coś zaczyna nas boleć lub widzimy poważne uszkodzenia w uzębieniu. Wizyta u dentysty chociaż raz do roku pozwoli na stałe kontrolowanie wszelkich zmian w jamie ustnej i uniknięcie nieprzyjemnych, a czasami nawet groźnych chorób. Specjalista w samą porę uchwyci oznaki próchnicy i zamiast leczenia kanałowego, wystarczy plomba. Dodatkowo można zweryfikować wszelkie informacje i nawyki, jakie nabyliśmy przez ostatnie 12 miesięcy, i potwierdzić lub zanegować ich skuteczność.

Równy zgryz też jest ważny

Aby uniknąć chorób zębów oraz dziąseł, poza higieną istotny jest także prawidłowy zgryz. Jeżeli zęby nachodzą na siebie w nieodpowiedni sposób, przez co systematycznie ścierają warstwę szkliwa, może to prowadzić m.in. do próchnicy. Poza tym krzywy zgryz może utrudniać prawidłowe oddychanie podczas snu oraz właściwe gryzienie pokarmów. Brak dotlenienia podczas odpoczynku będzie skutkować spadkiem poziomu regeneracji organizmu, a źle zmielone jedzenie będzie trudniejsze do strawienia. Dlatego działem stomatologii ważnym dla zdrowego uśmiechu jest ortodoncja. Wrocław ma na swoim terenie wiele gabinetów, w którym bez problemu odnajdziemy właściwych specjalistów w tej dziedzinie.

Przede wszystkim szczotkowanie

Nie będzie to zaskoczeniem, że obowiązkowym punktem w prawidłowej higienie jamy ustnej jest szczotkowanie zębów. Chociaż czynność ta należy do dosyć monotonnych i nudnych, ma bardzo duży wpływ na nasz zgryz. Istotna jest dobra technika, odpowiednio dobrana szczoteczka oraz regularność. Najlepiej gdyby zęby były myte po około 30 minutach od zakończenia każdego posiłku. Jednak mało kto ma na to czas. Dlatego najważniejsze, aby pamiętać o szczotkowaniu rano i wieczorem. Szczególnie mycie przed snem ma duży wpływ na ph w naszej buzi, które zmienia się przez noc. Pomijając wieczorny zabieg, narażamy zęby na pokrycie bakteriami, a tym samym zwiększamy możliwość infekcji.

Zdrowy uśmiech zapewnia także zbilansowana dieta bogata w nabiał, wapń i witaminę D. Dlatego warto włączyć do swojej diety ryby, wyroby mleczne oraz odpowiednio dobrane suplementy. W przyswajaniu wapnia, który wpływa na prawidłową strukturę kości, pomagają również spacery w promieniach słonecznych. Dlatego kiedy widzimy bezchmurne niebo, dobrze jest wyjść z domu na pół godzinny marsz.