Jaka dieta jest wskazana przy aparacie ortodontycznym?

ortodonta
Piękny uśmiech to w dzisiejszych czasach jeden z podstawowych elementów atrakcyjności fizycznej. I chociaż ich zdrowie zależy głównie od nas samych, to jednak nie da się wpłynąć na kształt uzębienia. Można jednak poprawić naturę, decydując się na aparat ortodontyczny. Jego noszenie pozwala na powolną, aczkolwiek systematyczną zmianę ustawienia zębów. W ten sposób można redukować zbyt duże odstępy między zębami lub prostować te zęby, które od początku nie rosły prosto.

Aby uzyskać oczekiwane efekty, aparat ortodontyczny warszawa należy nosić, co najmniej przez kilka miesięcy. Ze względu na jego konstrukcję, przez cały ten czas trzeba uważać na swoją dietę. Pewne produkty spożywcze wymagają nadmiernego gryzienia, inne po prostu klinują się między poszczególnymi elementami aparatu. Istnieją też substancje, które mogą odbarwiać niektóre z jego części. Ortodonta powinien więc zachęcać do wyboru odpowiedniej diety.

Jedną z podstawowych zasad w diecie dla osób z aparatem ortodontycznym jest unikanie zbyt twardego jedzenia. Oznacza to, że należy wyeliminować także tosty, chrupkie pieczywo, a najlepiej nawet od tego miękkiego odkroić skórkę. Odradza się również jedzenie makaronu al dente. Poza tym konieczna jest rezygnacja ze wszystkiego, co może się ciągną i przyklejać. Na pewno nie można zajadać się batonikami czy cukierkami toffi ani krówkami. W większości przypadków warzywa, mięso i ryby powinno się rozdrabniać najbardziej, jak to możliwe. Przy większych kawałkach istnieje ryzyko, że wejdą między zęby a aparat, natomiast ich usunięcie może być niezwykle skomplikowane, w niektórych sytuacjach nawet bolesne.

Co w takim razie jest można jeść bez większych obaw? Zdecydowanie warto postawić na koktajle, musy, przeciery, puree i pianki. Wszystko, czego nie trzeba rozdrabiać zębami będzie wręcz idealne. Dobrze jest także pamiętać o unikaniu wysoko przetworzonych produktów, ponieważ dodawane do nich substancje chemiczne mogą szkodliwie działać na aparat, szczególnie na będące częścią wielu aparatów gumki. Rozsądne będzie też wyeliminowanie zbyt słodkich smakołyków i wszystkich tych potraw, które wymagają intensywnego czyszczenia zębów. Z aparatem dokładne umycie zębów jest dużo trudniejsze niż zazwyczaj.