Kompleksowe usługi stomatologiczne

Profesjonalne gabinety stomatologiczne oferują swym pacjentom kompleksowe usługi stomatologiczne obejmujące zarówno profilaktykę, jak i leczenie. Zabiegi profilaktyczne przeznaczone mogą być dla dzieci lub osób dorosłych. Obejmują przede wszystkim przegląd stomatologiczny wraz ze specjalistyczną konsultacją.

W ramach przeglądu stomatolog może zaproponować wykonanie zdjęcia RTG, a przypadku wykrycia schorzeń lub ubytków, powinien wskazać możliwe sposoby leczenia. Do zabiegów profilaktycznych zaliczyć należy również usuwanie kamienia, lakowanie, wybielanie zębów oraz remineralizację szkliwa. Podstawowe leczenie w ramach stomatologii zachowawczej polega m.in. na wypełnianiu ubytków w zębach mlecznych lub stałych preparatami kompozytowymi. W nowoczesnych gabinetach stomatologicznych rezygnuje się ze stosowania wypełnień amalgamatowych zawierających rtęć. W przypadku poważniejszych ubytków dentysta powinien zaproponować pacjentowi leczenie z zakresu endodoncji, polegające na kanałowym leczeniu zębów. Najbardziej skuteczne jest leczenie kanałowe z użyciem mikroskopu, które pozwala precyzyjnie i dokładnie wypełnić wszystkie kanały.

Protetyka i implantologia

W skład kompleksowych usług stomatologicznych wchodzą także zabiegi z zakresu protetyki oraz implantologii. W ramach protetyki stomatolog może zaproponować pacjentowi, który utracił jeden lub kilka zębów wykonanie korony lub mostu. W celu poprawy wyglądu uzębienia powszechnie stosuje się porcelanowe licówki. Przy poważniejszych ubytkach leczenie polegać może na wykonanie protezy akrylowej lub szkieletowej. Pierwsze z wymienionych cieszą się dużą popularnością, ponieważ są stosunkowo tanie i refundowane przez NFZ. Protezy zębowe szkieletowe są wygodniejsze, ponieważ nie opierają się bezpośrednio na dziąsłach i błonie śluzowej, przez co nie wywołują nacisku na kość znajdującą się pod nimi. Nowoczesne gabinety stomatologiczne oferują swym pacjentom także usługi z zakresu implantologii. Usługi te polegają na wszczepieniu implantu oraz wykonaniu odbudowy protetycznej. Chociaż taka metoda wypełniania ubytków jest niezwykle skuteczna, jej wadą jest stosunkowo wysoka cena. Za wykonanie jednego implantu zębowego trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.