Lasery w medycynie


Nowoczesne technologie w medycynie to przede wszystkim lasery. Medycyna już od ponad pięćdziesięciu lat z powodzeniem stosuje lasery do diagnostyki, terapii wielu schorzeń, a także do oświetlania pola operacji.

Te urządzenia znalazły zastosowanie w wielu gałęziach medycyny. Do jakich zabiegów medycznych wykorzystywane są lasery? W jakich dziedzinach medycyny znajdują one największe zastosowanie?

Chirurgia

W chirurgii wykorzystywane są lasery wysokoenergetyczne, tzw. lasery chirurgiczne. Wykorzystuje się je przede wszystkim do obróbki, niszczenia bądź usuwania tkanek. Stosowane są też do koagulacji naczyń krwionośnych podczas prowadzonych zabiegów operacyjnych na mocno unaczynionych narządach takich jak nerki czy wątroba, a także w rozległych zabiegach chirurgicznych, jak na przykład mastektomia.

Medycyna estetyczna

Lasery mają zastosowanie także w medycynie estetycznej. Najskuteczniejszym nieinwazyjnym sposobem na efektywne zabiegi odmładzające jest laser frakcyjny. Frakcyjne odmładzanie polega na intensywnej stymulacji syntezy kolagenu w warstwach skórnych. Poprzez wytworzenie mikrouszkodzeń w skórze następuje koagulacja tkanek w mikro termalnych strefach, w efekcie czego dochodzi do pobudzenia skóry do wytwarzania kolagenu.

Wśród tego typu laserów stosuje się lasery ablacyjne, które powodują ablację, czyli złuszczanie się skóry, a także lasery nieablacyjne, które podgrzewają skórę bez naruszania jej zewnętrznej warstwy.

Okulistyka

Precyzja w pracy lasera umożliwia zastosowanie laserów w tak wymagającej dziedzinie jaką jest okulistyka. Lasery okulistyczne umożliwiają w szczególności przyklejenie odklejonej siatkówki. Zabieg polega na nakierowaniu wiązki światła lasera na konkretne miejsce, w którym ma zostać wytworzony punkt koagulacji. W efekcie impuls świetlny scala obie tkanki. Ponadto lasery okulistyczne pozwalają na terapię jaskry, zaćmy, a także korygowanie wad wzroku. Laseroterapia umożliwia korekcję wady wzroku w zakresie +6 do -13 dioptrii.

Diagnostyka

Lasery w diagnostyce zastosowanie opierają na metodzie laserowo indukowanej fluorescencji. Tkanki w organizmie emitują światło, które dociera do komputera za pomocą światłowodu i widmo światła jest komputerowo analizowane.