Leczenie hemoroidów przy użyciu środków dostępnych w aptece

Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze, spełniają bardzo ważną funkcję w naszym ciele. Uszczelniają bowiem kanał odbytu i razem z mięśniami ułatwiają zapanowanie nad oddawaniem stolca. Problemem jest stan, w którym są one rozciągnięte, wypełniają się krwią i nie opróżniają się z niej do końca. Zaleganie krwi prowadzi do stanu zapalnego obejmującego hemoroidy oraz tkanki odbytu – w takim przypadku można mówić o chorobie hemoroidalnej, czyli żylakach odbytu. Jak się przed nią uchronić? Czy można wyleczyć hemoroidy za pomocą leków dostępnych w aptece? W tym artykule odpowiadamy na te pytania.

Jakie środki na hemoroidy są dostępne w aptece?

Leczenie hemoroidów jest uzależnione od zaawansowania choroby, jednakże w każdym stadium należy pić od 2 do 2,5 litra płynów dziennie oraz postawić na zbilansowaną dietę, w której nie może zabraknąć warzyw, owoców, a także produktów z grubego przemiału. Warto również pamiętać, aby wyeliminować z niej nasiona (mogą podrażniać odbyt), ograniczyć czekoladę, kawę, mocną herbatę, czerwone wino i wysokoprocentowy alkohol, orzechy oraz inne produkty powodujące wzdęcia. Jest to pierwszy krok do złagodzenia uciążliwych objawów spowodowanych przez hemoroidy.

Jeżeli zdecydujemy się na leczenie przy użyciu środków na hemoroidy dostępnych w aptece, warto znać objawy dolegliwości, którymi mogą być: dyskomfort, swędzenie lub ból. Kompleksowym działaniem charakteryzują się różnego rodzaju:

  • tabletki o działaniu przeciwzapalnym,
  • maści (stosowane w łagodzeniu objawów choroby hemoroidalnej w pierwszej fazie, cechującej się występowaniem słabo nasilonych objawów bólowych i świądu),
  • kremy (łagodzą objawy spowodowane żylakami odbytu),
  • czopki (mają miejscowe działanie przeciwzapalne i ściągające – przyspieszają proces gojenia, likwidują stany zapalne oraz związane z nimi ból i świąd),
  • żele (przyspieszają znikanie obrzęków i działają przeciwbólowo).

Wszystkie leki zawierają naturalne substancje, ale przed użyciem warto zapoznać się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania danego produktu.

Nie tylko leki

Należy pamiętać, że środki dostępne w aptece nie będą w stanie całkowicie wyleczyć hemoroidów. Aby poczuć pełną ulgę, należy skonsultować się ze specjalistą, dbając przy okazji o inne aspekty – higienę okolic odbytu, odpowiednią dietę oraz spacery. Podczas siedzenia należy podkładać sobie poduszkę, a w wolnych chwilach korzystać z solanki w wannie z ciepłą wodą lub stosować okłady z lodu w celu złagodzenia obrzęków – wyjaśnia farmaceuta z MIRO APTEKI, która może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w sprzedaży farmaceutyków oraz kosmetyków i dermokosmetyków.