Nadmierne owłosienie u kobiety – jakie są metody leczenia?


Hirsutyzm to zaburzenie, które objawia się nadmiernym owłosieniem na wybranych częściach ciała.

Problem ujawnia się zwykle w okresie dojrzewania i jest efektem nadprodukcji męskich hormonów czy przyjmowania niektórych leków. Istnieje wiele skutecznych metod, dzięki którym możesz się z nim rozprawić.

.

.

Jakie są objawy hirsutyzmu?

Podstawowym objawem hirsutyzmu jest oczywiście nadmierne owłosienie, ale towarzyszą mu także obniżony głos, łysienie typu męskiego, trądzik, zmniejszenie wielkości biustu, zwiększenie masy mięśniowej oraz powiększenie łechtaczki. Dolegliwości te występują u 5-10% kobiet, często podczas dojrzewania, ale są także diagnozowane w okresie menopauzy. U części kobiet hirsutyzm ujawnia się w III trymestrze ciąży.

Rodzaje depilacji, z których możesz skorzystać przy hirsutyzmie

Jest wiele zabiegów kosmetycznych, które możesz zastosować, aby zapanować nad nadmiernym owłosieniem. Każdy z nich wymaga wykonania kilku cykli lub regularności. Niechciane włoski możesz usuwać pęsetą, golarką, poprzez depilację woskiem. Bardzo skuteczna jest depilacja laserowa i przynosi najtrwalsze rezultaty. Zazwyczaj polecana jest pacjentkom borykającym się z zaawansowanym hirsutyzmem, ale także kobietom, dla których jest to po prostu wstydliwy problem.

Warto podkreślić, że w przypadku hirsutyzmu bardzo ważne jest znalezienie przyczyny jego pojawienia się. Tylko wtedy metody mechaniczne oraz laserowe okażą się naprawdę skuteczne.

Epilacja laserowa przy nadmiernym owłosieniu

Depilacja meszku na twarzy z pomocą lasera jest najskuteczniejszym rozwiązaniem, na jakie możesz się zdecydować. Zabieg można wykonać na dowolnej partii ciała, w celu trwałego pozbycia się owłosienia. Jeżeli działania zostaną przeprowadzone przez profesjonalnego lekarza, okażą się bardzo skuteczne. Istotne jest, aby dobrać typ lasera oraz długość wiązki światła do typu skóry oraz koloru włosów. Laser w wielu przypadkach jest jednak jedyną skuteczną metodą, aby rozprawić się z nadmiernym owłosieniem raz na zawsze.

Środki antykoncepcyjne przy nadmiernym owłosieniu

Kobietom, które zmagają się z hirsutyzmem zaleca się przyjmowanie środków antykoncepcyjnych zawierających w swoim składzie estrogen i progesteron, jeżeli przyczyną problemu jest nadmierna produkcja androgenów.

Czy dieta ma znaczenie przy nadmiernym owłosieniu?

Dieta może okazać się wsparciem w leczeniu hirsutyzmu różnego pochodzenia. Jeżeli depilacja laserowa zostanie uzupełniona o zdrowe odżywianie, na pewno można będzie spodziewać się rewelacyjnych efektów.

Warto przede wszystkim przejść na 5-posiłkowy tryb odżywiania w ciągu dnia, który powinien obejmować małe porcje. Należy wybierać produkty o niskim indeksie glikemicznym, przede wszystkim zielone warzywa, pomidory, surową marchewkę, cukinię, czosnek, świeże morele, makaron sojowy, makaron al dente oraz chleb żytni pełnoziarnisty. Warto także sięgać po produkty z dużą zawartością witaminy B6 oraz witaminy E. Istotne jest także bardzo dobre nawadnianie w ciągu dnia oraz unikanie alkoholu i innych używek.