Suplementy diety dla każdego!

Nie od dzisiaj wiadomo, że preparaty dostępne bez recepty są stosowane masowo w celu uzupełnienia braków. Jednak suplementy diety powinny być zażywane jako wspomaganie zdrowego trybu życia – i zbalansowanej diety oraz różnych aktywności sportowych. Lista odpowiednich suplementów jest różna dla każdego w zależności od płci, wieku oraz masy.

suplemenetyZ suplementami diety mogą dużo zdziałać sportowcy, którzy chcą wzbogacić swój trening i szybciej dorobić się atletycznej sylwetki. Jednak aktywni fizycznie ludzie zazwyczaj dbają o swoją dietę i bardzo przykładają uwagę do odpowiednich ćwiczeń, dzięki czemu suplementacja ma sens, co w efekcie oczywiście daje upragnione rezultaty.

Osoby, które ukończyły 65. rok życia powinny uważać z suplementami diety. Potwierdzone naukowo badania dowodzą, że o ile w jednej dziedzinie życia te preparaty pomagają, to jednak powodują szereg innych, niepokojących efektów, np. zmniejszenie krzepliwości krwi. Takim suplementem jest np. imbir, który polecany jest osobom starszym, ale nie w formie preparatu, a w formie świeżej, np. do sałatek lub herbaty. Również substancję odchudzające powinny być konsultowane z lekarzem. Jeżeli zaleceniem jest odciążenie stawów i kości, to o wiele lepiej jest zrezygnować z pewnych pokarmów i zastąpić je innymi, zdrowymi zamiennikami niż stosować odchudzające suplementy diety, które wpływają negatywnie na kondycję zdrowotną osoby starszej.

Wiele kobiet zażywa suplementację w formie witamin. Żelazo, którego często jest nam brakuje pomaga na wypadanie włosów i łamliwość paznokci. Magnez sprawia, że nie jest nam zimno i nie drżą nam powieki, a od wysiłku fizycznego nie mamy skurczy. Witaminy z grupy B chronią nas przed trądzikiem, owrzodzeniami skóry, a nawet anemią. Jednak warto uważać na zażywane witaminy i skonsultować się z lekarzem, bo być może te suplementy diety idzie bardzo łatwo uzupełnić w postaci zdrowej żywności i jedyne, co jest potrzebne kobiecie to odpowiednia dieta. Warto również wykonać sobie podstawowe badania, które sprawdzą stan zdrowia i podpowiedzą, co należy stosować, a co lepiej omijać szerokim łukiem.

Również rodzice powinni zwrócić uwagę na to, co zażywają ich dzieci. Dzieci i nastolatki nie potrzebują suplementacji. Zdecydowanie wystarczy im racjonalna dieta i odpowiednia ilość warzyw i owoców. Z kolei ci rodzice, których pociechy uprawiają sport i to wyczynowo powinni zwrócić uwagę na zalecenia trenera. Kiedy intuicja podpowiada, że zalecane przez niego środki są nieodpowiednie dla dzieci, należy udać się do dietetyka sportowego i skonsultować dany preparat. Lepiej upewnić się, że mały sportowiec nie faszeruje się niepotrzebnie substancjami, które nie są dla niego przeznaczone.