Czas na kąpiel

Kąpiel to odwieczny temat wojen między rodzicami a dziećmi. Noworodki nie zawsze lubią zetknięcie z wodą, starsze dzieci się wzbraniają, a później jednak nie chcą wychodzić z wanny, a jeszcze większe wracają z podwórka zbyt zmęczone, aby zawracać sobie głowę myciem. Niestety, kąpać maluchy trzeba i to codziennie, ponieważ dzieci raczkują, turlają się po ziemi, wycierają podłogi po butach i psie, który akurat wrócił ze spaceru itd. Brak higieny to prosta droga do infekcji i ataku pasożytów.

Kąpiele wcale nie muszą być nudne i nieprzyjemne. Współczesne kosmetyki dla dzieci kuszą kolorami, zapachem, zabawnymi gadżetami, które mają umilić chwile w wodzie. Warto jednak połączyć przyjemne z pożytecznym i sprawiedliwie kupować produkty do zabawy i te czysto pielęgnacyjne. Co jednak z maluchami, które nie ukończyły drugiego roku życia? Tutaj zdecydowanie musimy położyć nacisk na jakość kosmetyków dla dzieci, których skóra jest wciąż bardzo cienka i podatna na podrażnienia. Aby kąpiel była przyjemna, produkty muszą zapewniać przede wszystkim komfort w trakcie mycia.

Środki do kąpieli dostępne są w drogerii, markecie, sklepie z akcesoriami dla dzieci, sprzedaje je również każda apteka. Nie będziemy mieli zatem problemu, aby zakupić kosmetyki dla dzieci, które ułatwią codzienna kąpiel (należy zwrócić uwagę na to, że oseski nie potrzebują tak częstego mycia, pod warunkiem że maluszek nie zwraca pokarmu, a jego pupa podczas zmiany pieluszki jest odpowiednio czyszczona). Kiedy dziecko nauczy się raczkować, lub pełzać, wówczas musimy koniecznie zadbać o wieczorne pluskanie.

Maluchy myjemy zawsze za pomocą kosmetyków dla dzieci, które zostały stworzone właśnie z myślą o delikatnej skórze. W przeciwieństwie do „dorosłych” płynów i żelów, nie zawierają środków zapachowych, barwników, konserwantów, peelingów itp, które mogą wpływać na funkcjonowanie gruczołów. Wybierajmy zawsze delikatne mydła, mleczka i szampony, które posiadają atest.

Najlepiej dla skóry dziecka będzie, gdy zrezygnujemy z mycia za pomocą twardych myjek, szorstkich gąbek, szczotek, nawet tych z miękkim włosiem. Do dokładnego oczyszczenia naskórka wystarczy nasz dłoń- maluchy raczej nie brudzą się aż tak bardzo.

Oprócz łagodnych kosmetyków dla dzieci do mycia przydadzą się też środki na bazie gliceryny, która dobrze nawilży naskórek w trakcie mycia (taki produkt znajdziemy w aptece). Wystarczy dodać kilka kropel do wody, a po wszystkim delikatnie osuszyć skórę miękkim ręcznikiem. Dzięki temu naskórek odzyska sprężystość, nawilżenie i dodatkową barierę ochronną przed drobnoustrojami.