Światowy Dzień Wegetarianizmu

WegetarianizmŚwiatowy Dzień Wegetarianizmu jest obchodzony już od 35 lat, a dokładniej, ustalono go 22 listopada 1977r. Celebruje się go dokładnie 1 października każdego roku. Jego pomysłodawcą było Północnoamerykańskie Towarzystwo Wegetariańskie. Zgodnie z zamierzeniami, ma to być ten dzień, w którym wegetarianizm będzie szczególnie intensywnie promowany. Działania jego zwolenników mają prowadzić do uświadomienia społeczeństwa i propagowania przejścia na tę szczególną dietę.

 

Przede wszystkim, jest Światowy Dzień Wegetarianizmu skłania do tego, żeby ukazać pozytywne strony bezmięsnego menu. Wiele osób mięsożernych jest przekonanych, że wegetarianizm jest niezdrowy, ponieważ obniża np. spożycie białka, co negatywnie wpływa na organizm. Jest to jednak nieprawdą, ponieważ wegetarianie zastępują mięsne białko tym sojowym. Ponadto, 1 października prowadzone są akcje obalania także wielu innych mitów związanych z filozofią wegetarianizmu.

 

Oprócz tego, 1 października ma być okazją do promowania dbałości o środowisko, głównie o zwierzęta. Wegetarianie chcą podkreślić, jak niehumanitarne i bezsensowne jest zabijanie i konsumowanie naszych „mniejszych braci”. Żeby bardziej zachęcić inne osoby do poznania wegetarianizmu, jego propagatorzy w tym dniu urządzają happeningi oraz pokazy, w tym też akcje wspólnego gotowania, co jest okazją do poznania kuchni wegetariańskiej oraz skosztowania potraw, do których przygotowania nie wykorzystuje się produktów mięsnych,a  wielokrotnie w ogóle zwierzęcych.