Typy cery – tłusta, sucha, mieszana i inne

CeraKażdy z nas ma określony typ cery, od którego zależy, jakich kosmetyków powinniśmy używać. Wśród różnych rodzajów skóry, można wymienić tę z tendencją do przetłuszczania się. Charakteryzuje się ona występowaniem rozszerzonych porów, zaskórniaków i innych niedoskonałości skórnych. Łatwo ją poznać również po tym, że się świeci, co najbardziej dokucza wielu osobom. Jest ona szczególnie podatna na występowanie trądziku. Mimo, że wydziela nadmierne ilości sebum, to jego regularne usuwanie także nie służy twarzy.

Kolejnym rodzajem cery jest ta normalna, która niestety, występuje zdecydowanie najrzadziej. Specjaliści sądzą nawet, że pojawia się wyłącznie u małych dzieci. Jej cechą charakterystyczną jest ładne, delikatnie różowe zabarwienie i brak jakichkolwiek zmian skórnych. Jest przy tym najprostsza w pielęgnowaniu.

Natomiast skóra sucha jest szczególnie podatna na łuszczenie się i pękanie. Ma zwykle nieładny, raczej szarawy kolor. Osoby, które ją mają, powinny bardzo precyzyjnie dobierać kosmetyki, ponieważ w trakcie jej nawilżania, można w prosty sposób doprowadzić do nadmiernego przetłuszczenia. Dobrze jest skonsultować wybór z kosmetologiem.

Szczególnie uciążliwa jest cera mieszana, czyli połączenie tej suchej i tłustej. Najczęściej fragmenty skory tłustej występują w okolicach czoła, nosa, brody. Natomiast policzki pozostają suche. Oznacza to, że do codziennej pielęgnacji należy używać dwóch odrębnych rodzajów środków kosmetycznych.

Również trudna w pielęgnacji jest cera naczynkowa, którą cechuje występowanie drobnych naczynek, które pękają, powodując nieatrakcyjne ślady, czasem przypominające drobne sińce. Żeby złagodzić te zmiany, należy stosować określonych kremów, wzmacniających naczynka krwionośne.