Nowa lista refundacyjna

witaminyOd początku marca obowiązuje w Polsce nowa lista leków refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Niestety, okazuje się, że więcej jest na niej lekarstw, które podrożały, niż tych, których cena została obniżona. Wśród tych pierwszych należy wymienić m.in. jeden z leków na nowotwór prostaty który z kilku złotych podrożał o ponad 200zł. Jedynym pocieszeniem może być fakt, że inny medykament stosowany przy tej samej chorobie potaniał o niemal 100zł. Innymi medykamentami, których ceny uległy znacznym podwyżkom były m.in. te na epilepsję oraz na astmę. Łącznie od marca wzrosły ceny 625 preparatów.

Jeśli chodzi o obniżki cen, to dotyczyły one 402 leków. Poza sporą obniżką ceny leku na raka o którym już zostało wspomniane, potaniał też środek stosowany przy obrzękach gardła lub krtani mogących spowodować zgon. Jest on jedyną nowością w zestawieniu leków refundowanych. Oprócz tego, po wielu staraniach chorych, obniżono cenę leku na czerniaka, który jest jedną z najgroźniejszych chorób nowotworowych.

Jeszcze jedną zmianą, którą wprowadzono wraz z nową listą refundacyjną, jest ta dotycząca poszerzenia wskazań pozarejestracyjnych. Teraz dotyczą one także szeregu dolegliwości pediatrycznych i reumatologicznych, a także gastrologicznych. Dokładniejsze dane na ten temat, a także wykaz wszystkich leków refundowanych można znaleźć w sieci, na stronie Ministerstwa Zdrowia. Poza tym, można pytać o nie w aptekach i przychodniach lekarskich.