Weganizm to w skrócie bardziej zaawansowana odmiana wegetarianizmu. Wiele osób myli ze sobą te dwa pojęcia. Trzeba podkreślić, że wegetarianizm jest jedynie nie spożywaniem mięsa i stanowi element weganizmu. Natomiast sam weganizm to sposób odżywiania się, ale i styl życia, który eliminuje z menu wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego. Oznacza to, że wyklucza się z jedzenia nie tylko mięso, ale i jajka, mleko, sery, jogurty, kefiry itp. Choć dopiero ostatnio jest tak popularny na całym świecie, to jednak pierwsze Towarzystwo Wegańskie powstało już w 1944r.
Czym jest weganizm?
Zazwyczaj weganizm tak, jak i wegetarianizm wiążą się z ogólną dbałością o środowisko, a zatem z ekologicznym trybem życia. Jako filozofia życia, weganizm wyklucza również nabywanie i korzystanie z innych produktów tworzonych ze zwierząt, nie tylko z pokarmu. Weganie unikają nie tylko skóry tak, jak wegetarianie, ale również wełny ściąganej z owiec czy jedwabiu produkowanego przez jedwabniki. Dodatkowo, nie stosuje się kosmetyków, przy których testowaniu wykorzystywano zwierzęta. Ponadto, weganie nie akceptują rozrywek, przy których wykorzystuje się mniejszych braci takich, jak choćby zoo czy rodeo.
Co zatem jedzą weganie? Żywią się wszelkimi roślinami oraz wyrobami, które z nich powstają. Bez problemu tworzą zdrowe zamienniki przetworów mięsnych czy mlecznych. Wykorzystują do tego głównie soję, choć pomagają im także innego typu rośliny. Jak przyznają specjaliści, dieta wegańska jest całkiem zdrowa. Może nawet obniżać ryzyko zachorowania na niektóre choroby. Żeby jednak zachować dobrą kondycję, trzeba uważnie dobierać składniki potraw. Szczególnie należy uważać na odpowiednie ilości białka oraz witaminy B-12.
Warto zaznaczyć, ze weganizm nie zawsze jest dyktowany jedynie przekonaniami związanymi z troską o los zwierząt. Bywa też elementem religijnym lub kwestią zdrowotną.