Na całym świecie istnieje wiele substancji, które w każdym roku zostają okrzyknięte najzdrowszymi na ziemi. Również olej kokosowy należy do tego grona, zwłaszcza w formie naturalnej, czyli nierafinowanej, pozyskiwanej dodatkowo ze świeżym kokosów. Mogłoby to dziwić, zwłaszcza jeśli wejdzie się głębiej w skład tego oleju i ze zdziwieniem spostrzeże, że zawiera on dość dużo nasyconych kwasów tłuszczowych, które nie są polecane do spożycia i mają podobno kiepski wpływ na organizm. Tymczasem wiecznie żywa okazuje się być zasada, że co za dużo, to niezdrowo.
Wykorzystanie oleju kokosowego w formie naturalnej jest bardzo wszechstronne. Można dodawać go do jedzenia przygotowanego na zimno, smażyć na nim, smarować nim kanapki, jak również nakładać go na ciało czy włosy. To właśnie niezwykły zestaw łańcuchów kwasów tłuszczowych nasyconych sprawia, że olej z kokosa jest tak znany oraz tak często polecany do spożycia. Oczywiście, wszystko w rozsądnych ilościach – nie można przesadzić z ilością tego składnika, jak i żadnego innego w codziennej diecie.
Olej kokosowy poleca się osobom walczącym z otyłością i nadwagą. Jest on bardzo sycący, przez co sprawia, że dłużej nie odczuwamy uczucia głodu, a to wpływa pozytywnie na ilość pochłanianych codziennie kalorii. Zmniejszenie ilości zjadanych kalorii idzie w parze z szybszym spalaniem tych, które mamy już w organizmie – kwasy tłuszczowe z oleju kokosowego są bowiem metabolizowane w inny sposób, i zamiast odkładać się w tkance tłuszczowej wpływają pozytywnie na jej spalanie. Do celów odchudzających wystarczy spożycie około dwóch łyżek oleju dziennie.
W związku z metabolizowaniem kwasów tłuszczowych z oleju kokosowego na energię zamiast na tkankę tłuszczową, wszelkie posiłki z dodatkiem tego produktu są zalecane dla osób o z większym zapotrzebowaniu na energię. Sprawdzą się zarówno dla ludzi pracujących fizycznie, jak również sportowców, którzy chcą mieć więcej sił na treningi. Jednocześnie, spożycie oleju wpływa na wzrost we krwi „dobrego” cholesterolu, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko chorób układu krwionośnego. Łańcuchy kwasów tłuszczowych nasyconych wpływają również na pobudzenie organizmu do wydzielania insuliny, co może, wraz z regulacją i spadkiem wagi, stanowić jeden z czynników zapobiegających cukrzycy.
Również zastosowanie, jakie wykazuje olej kokosowy w kosmetyce, jest warte zauważenia. Przede wszystkim nawilża oraz wygładza skórę, doprowadzając do jej odżywienia w głębokich warstwach lipidowych. Co więcej, nadaje się do walki z trądzikiem oraz rozmaitymi grzybicami. Zastosowany na skórze, będzie wykazywał również działanie przeciwsłoneczne, podobne do kremu z niskim filtrem. Na podobnej zasadzie wpływa odżywczo na włosy, chroniąc je przed warunkami atmosferycznymi.