Odżywianie w ciąży – jak wpływa na rozwój maluszka?

odżywianie

odżywianieMitów dotyczących odżywiania w ciąży powstało wiele. Jeden z nich brzmi, że to co jemy, może wpływać na płeć dziecka, np. jeśli chcemy dziewczynkę, powinnyśmy jeść dużo ryb. To nie jedyny mit, z którym spotykają się przyszłe mamy. Pewne natomiast jest to, że to, jak się odżywiamy w trakcie ciąży, wpływa na rozwój naszego dziecka.

“Teraz musi pani o siebie dbać”

Wiele kobiet, które dowiadują się o tym, że są w ciąży, słyszą od lekarza takie właśnie zdanie. Oczywiście jest w nim wiele racji, jednak pamiętajmy, że dbać musimy o siebie zawsze, a w ciąży musimy dbać o siebie szczególnie, gdyż teraz odpowiadamy już nie tylko za siebie, lecz także za nasze dziecko. Tak więc musimy zapomnieć o wszelkich dietach związanych z głodzeniem się i dostarczać organizmowi odpowiednią ilość kalorii. Jeżeli nie będziemy wystarczająco jeść, nasze dziecko może urodzić się z niską masą i być osłabione. Warto też dbać o suplementację witamin i minerałów. W tym zakresie najlepiej jest poradzić się lekarza, który zaleci preparaty odpowiednie dla kobiet w ciąży (więcej informacji o zalecanych preparat znajdziecie na http://forumdlamam.pl/ciaza-f6.html?sid=31071302bb6074e458ee020472e4ec7d).

“No zjedz, przecież teraz powinnaś jeść za dwoje”

A teraz ręka w górę, która z kobiet będąc w ciąży chociaż raz słyszała takie zdanie podczas próby odmówienia kolejnego kawałka ciasta albo kolejnego kotleta do obiadu. Kiedy nasze babcie i mamy były w ciąży, uważało się wtedy, że im cięższe jest dziecko, tym  zdrowsze. Całe szczęście takie myślenie przeszło już do lamusa, a razem z nim pogląd, że kobieta powinna jeść za dwoje. Zwłaszcza, że wtedy kobieta w ciąży przybiera na wadze podwójnie – nie tylko za sprawą dziecka, lecz także nadmiaru spożywanych kalorii. Tak naprawdę kobiety w ciąży powinny spożywać zaledwie 200 kalorii więcej, niż spożywają na co dzień. Przypomnijmy, że rekomendowana porcja kalorii dla dorosłej kobiety wynosi 2000 kalorii. Im więcej przybierzemy na wadze podczas ciąży, tym gorzej będziemy się czuć. Pominiemy już fakt, że znacznie trudniej będzie zrzucić te nadprogramowe kilogramy.

Programowanie genetyczne

Od pewnego czasu coraz częściej mówi się o programowaniu genetycznym. A co to właściwie takiego jest? Programowanie genetyczne to określenie procesów, które wpływają na przyszły rozwój naszego dziecka. Dziecko, już w brzuchu matki jest w stanie wypracować u siebie nawyki żywieniowe, a dokładniej, preferencje smakowe. Związane jest to z połykaniem przez dziecko płynu owodniowego, który go otacza. Jego smak zmienia się w zależności od tego, co mama je. Tak więc już u noworodka pojawia się preferencja do smaku słodkiego lub słonego (są to dwa najczęściej lubiane przez dzieci smaki). Jeżeli w ciąży będziemy jeść dużo słodyczy, możemy być pewni, że dziecko, kiedy już będzie w stanie samodzielnie posługiwać się sztućcami, znacznie chętniej będzie sięgało po kawałek ciasta czy batonik, niż po słone paluszki.

Jedz zdrowo

Wiemy już, że to co jemy, powoduje u dziecka wykształcenie się preferencji smakowych. Jednak nasza dieta wpływa także na jego rozwój. Organizm do odpowiedniego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniej ilość witamin i minerałów. Bardzo często zjadane przez nas produkty nie zaspakajają dziennego zapotrzebowania. W trakcie ciąży zapotrzebowanie na nie jest zwiększone, gdyż dzielimy się nimi z dzieckiem. To właśnie dzięki nim dziecko rozwija się prawidłowo. Zaleca się więc, aby kobiety w ciąży dostarczały do organizmu tylko pełnowartościowe produkty, takie jak warzywa, owoce, nabiał czy ryby zamiast fast foodów. Jeżeli w naszym organizmie będzie ich za mało, dziecko ich nie otrzyma. Z tego też powodu może się okazać, że dzieci mają osłabiony wzrok lub słabe kości, gdyż matka nie zapewniła mu odpowiedniej dawki witaminy A oraz wapnia.

Gdy dziecko przyjdzie na świat zaleca się, aby karmić je przez pierwszych 6 miesięcy życia wyłącznie mlekiem matki. Działa ono jak szczepionka. Dzięki niemu dostarczane są do organizmu wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które determinują prawidłowy rozwój. Tak więc nie lekceważ diety w trakcie ciąży i zadbaj o to, abyś z dumą mogła powiedzieć “to dzięki mnie moje dziecko zdrowo rośnie” – radzą specjaliści współpracujący z portalem forumdlamam.pl.