Zabawki edukacyjne, a intelekt dzieci

edu

eduWiększość rodziców stara się wybierać takie zabawki dla swojego dziecka, które z jednej strony sprawią mu radość, a z drugiej strony staną się inspiracją dla jego rozwoju, tak fizycznego jak i intelektualnego. Taką dwoistą funkcję pełnić mają zabawki edukacyjne, które znajdziemy praktycznie w każdym współczesnym sklepie z artykułami dziecięcymi.

Do grupy najpopularniejszych zabawek edukacyjnych dla dzieci w różnym wieku, przypisać możemy kilka kategorii przedmiotów. Będą to przedmioty rozwijające zdolności manualne, pomagające w nauce czytania, pisania lub kształtujące umiejętność liczenia, a także przedmioty wspomagające rozwój innych zainteresowań dziecka, na przykład nauki gry na jakiegoś rodzaju instrumencie muzycznym czy zachęcające do poznawania zasad rządzących światem przyrody.

Pierwsza, chyba najbardziej pojemna grupa zabawek edukacyjnych to wszystkie zabawki kształtujące rozwój umiejętności manualnych dzieci. Tego typu zabawki przeznaczone są przede wszystkim dla najmłodszych odbiorców.

W skład tej grupy przedmiotów zaliczyć możemy różnego typu zabawki edukacyjne dla dzieci w wieku1-3 lat – będą to zabawki uczące rozpoznawania kształtów, poznawania różnic między wielkością przedmiotów czy uczące kolorów, a także różnego typu klocki.

Druga grupa popularnych zabawek edukacyjnych to zabawki wspierające naukę liczenia lub czytania.

W tym przypadku idealnie sprawdzają się wszelkiego typu gry planszowe lub towarzyskie, na przykład Scrabble, a także takie zabawki jak: mini sklep, poczta lub im podobne. Istnieje także osobna grupa zabawek tego typu, które wspierają naukę języków obcych.

Popularne zabawki edukacyjne to również różnego typu instrumenty muzyczne dla dzieci. Tego typu przedmioty nie zawsze zaliczane są przez rodziców do kategorii zabawek. W przypadku dzieci, jednak taką właśnie funkcję pełnią. Wszelkiego typu flety, organki, tamburyny, bębenki czy keyboardy to doskonały sposób na zainteresowanie dziecka światem muzyki, a przy okazji sposób na poprawę jego koordynacji ruchowej, kształtowanie cierpliwości i wytrwałości.