Co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą u ginekologa?

lekarzKażda z kobiet musi kiedyś odbyć swoją pierwszą wizytę u ginekologa. Pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym to nie lada wyzwanie i może wiązać się z dodatkowym stresem. Warto wiedzieć i zastanowić się co zrobić, by pierwsza wizyta nie była aż tak stresująca i aby to doświadczenie nie było złem koniecznym.

Przede wszystkim musimy nastawić się pozytywnie psychicznie. Ginekolog to człowiek jak każdy inny i nie jest jego zadaniem krzywdzić, a wręcz przeciwnie– zadbać o nas i nasze zdrowie, i w razie potrzeby pomóc. Także wszelkie obawy, że badanie ginekologiczne będzie bolało są zupełnie niepotrzebne. Oczywistym jest, że taka wizyta do najprzyjemniejszych nie należy ze względu na jej charakter, natomiast bólem zupełnie nie powinnyśmy się martwić.

Bardzo wiele kobiet najbardziej przejmuje się wstydem przed rozebraniem się przed obcą osobą i pełnym obnażeniem się. To fakt – może być to z początku trochę krępujące. Natomiast musimy zdać sobie sprawę z tego, że każda z kobiet posiada te same części ciała, a dla lekarza ginekologa widok kobiecego ciała to codzienność.

Jeśli ma to pomóc, warto zastanowić się nad pierwsza wizytą u ginekologa – kobiety. Otworzenie się przed kobietą często jest dużo łatwiejsze, aniżeli wizyta u ginekologa – mężczyzny.

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, czy to już teraz jest ten czas, kiedy to powinnam wybrać się po raz pierwszy na wizytę ginekologiczną? Nasze zdrowie to najcenniejsze co mamy, więc dbajmy o to. Do ginekologa nie warto iść tylko wtedy, kiedy pojawia się problem. Warto natomiast zapobiegać problemom i udać się na wizytę profilaktyczną nawet, jeśli nic się nie dzieje. Czy jest jakiś określony zatem wiek, kiedy to powinnyśmy udać się do ginekologa po raz pierwszy? Absolutnie nie. Obecnie przyjęte jest, że pierwsza wizyta ginekologiczna powinna odbyć się w wieku 15-16 lat. Natomiast każdy przypadek jest inny, i normy wiekowe zupełnie nie obowiązują. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że profilaktyka jest niesamowicie ważna. Czasami obserwacja własnego ciała nie jest wystarczająca. Zostawmy więc swoje ciało i zdrowie pod opieką lekarza.

Zanim zdecydujemy się na pierwszą wizytę, warto poczytać chociażby w sieci jak taka wizyta wygląda lub doinformować się u kogoś doświadczonego – mamy lub najbliższej przyjaciółki.

Nie jest wstydem zapytać się ginekologa o rzeczy, których nie wiemy. Więc jeśli nurtują nas jakieś pytania bądź wątpliwości to warto o tym pomyśleć przed pójściem do samej kliniki. Możemy również zapisać sobie pytania na karteczce, żeby w stresie o niczym nie zapomnieć i wyjść z wizyty z lekarzem w pełni usatysfakcjonowaną. Jeśli dokuczają nam jakieś dolegliwości, nawet jeśli wydaje nam się wstydliwe o tym mówić – powiedzmy o tym lekarzowi. Dla niego wszystkie dolegliwości są naturalne, bo przecież na co dzień spotyka się z przeróżnymi problemami.

I przede wszystkim należy pamiętać – nie ma się czym przejmować! Musimy przełamać swoją barierę, poczucie wstydu, i pomyśleć o swoim zdrowiu W końcu przecież tylko to się liczy.

Artykuł przygotował rzetelny Ginekolog z Pruszkowa z ponad 20 letnim doświadczeniem.