Czym są substancje witaminopodobne?

witaminySubstancje witaminopodobne to jedne z substancji, które wciąż nie są dobrze znane nawet samym naukowcom. Ich działanie jest bardzo zbliżone do funkcji pełnionych przez rzeczywiste witaminy. Tym, co je od nich odróżnia jest fakt, że w razie niedoboru, organizmowi nic nie grozi. Jeśli ich zabraknie, nie staniemy się bardziej podatni na choroby, nie osłabniemy. Mimo tego, substancje witaminopodobne działają korzystnie na całe nasze działo, wspomagając pracę narządów oraz układów.

Do grona substancji witamino podobnych zalicza się m.in. błonnik i cholinę. Cholina ma znaczenie dla optymalnego funkcjonowania układu nerwowego, ale też pomaga w metabolizmie cholesterolu. Wspomaga też wątrobę i sprzyja detoksykacji organizmu. Natomiast błonnik znany nam jest głównie z suplementów odchudzających. Jego najważniejsze role to stymulowanie metabolizmu, a co za tym idzie niwelowanie zaparć, wzdęć, ale też zmniejszanie ryzyka otyłości, pomoc w odchudzaniu. Dodatkowo, błonnik ma wpływ na pojawianie się „dobrych” bakterii w układzie wydalniczym. Inne substancje witaminopodobne to lecytyna, która ma duży wpływ na zachowanie zdolności umysłowych i dobrą pamięć, ale też na obniżanie cholesterolu i jest szczególnie polecana osobom starszym oraz karnityna, która wspomaga uwalnianie się energii ze spożywanego przez nas pokarmu. Poza tym, substancją przypominającą witaminę jest słynny już koenzym Q10 znany wszystkim z suplementów oraz kosmetyków odmładzających. Ma on działanie antyoksydacyjne, które poprawia zdrowie oraz wygląd skóry. Ponadto, istnieje szereg innych, mniej znanych substancji witamino podobnych.

Jak można zauważyć, substancje witamino podobne często zawarte są w różnorodnych kosmetykach oraz suplementach diety. To podkreśla, jak przydatne są naszemu organizmowi. Jako, że ich nadmiar czy niedobór nie powoduje takich skutków ubocznych, jak w przypadku witamin, stają się nieco bezpieczniejsze. Mniejsze jest ryzyko ich przedawkowania, a to oznacza, że możemy je spożywać niezależnie od samych witamin, by wzmocnić swoje ciało, poprawić samopoczucie, a wielokrotnie, także wygląd.