Dlaczego sen jest tak ważny dla człowieka?

poduszki
Sen to nieodłączny element życia każdego człowieka, który pozwala nam prawidłowo rozwijać się, a także usprawnia funkcjonowanie organizmu.

Kiedy śpimy, wydziela się niezbędny dla nas hormon wzrostu, który odpowiada również za regenerację komórek, a także wymianę zużytych komórek na nowe. Ponadto podczas snu zwalnia nasz metabolizm i nie wytwarzają się hormony stresu.

 

Polacy śpią za krótko

Lekarze przyjmują, że każdy z nas powinien spać nieprzerywanie około 8 godzin w ciągu doby. Małe dzieci oraz niemowlęta przesypiają nawet do 14 godzin, natomiast średnia snu dorosłego Polaka wynosi… 6 godzin. To zdecydowanie za mało, aby nasz organizm mógł się zregenerować i nabrać sił do działania, choć niektórzy potrafią w ten sposób funkcjonować. Naukowcy obliczyli, że podczas snu co sekundę dochodzi do wymiany nawet 20 milionów komórek, co pozwala nam podczas jednej nocy odnowić ponad 1 kilogram ciała.

Podczas gdy zwalnia nasz metabolizm i nie wydzielamy hormonów stresu, odbudowuje się nasza energia, którą zużyliśmy w ciągu dnia. Już po dwudziestu minutach snu wszystkie komórki naszego ciała zaczynają działać w jednym rytmie i zajmują się wyłącznie odnową energii. Dzięki ich regeneracji jesteśmy dłużej młodzi, mamy większą odporność na choroby, nasz mózg pracuje szybciej i wydajniej, a także dopisuje nam dobre ogólne samopoczucie.

Jak zadbać o zdrowy sen?

Odpowiednia ilość snu to nie jedyny warunek, jaki trzeba spełnić, aby miał on korzystny wpływ na nasze zdrowie. Bardzo ważne jest również to, w jakiej pozycji śpimy. Jeśli jesteśmy niewygodnie ułożeni, będziemy przebudzać się w nocy, a rano odczujemy tego skutki, w postaci niewyspania oraz bólu karku. Powinniśmy zadbać o poduszki, na których śpimy. Okazuje się bowiem, że aż 60 proc. Polaków śpi z głową ułożoną zbyt wysoko lub zbyt nisko.

Doskonałym rozwiązaniem są poduszki ortopedyczne, które zapewniają nam prawidłową pozycję kręgosłupa podczas snu. Dzięki temu zachowujemy jego naturalną pozycję i nie powodujemy żadnych nacisków. W ten sposób nasze kręgi odpoczywają, mięśnie regenerują się, a my śpimy głęboko i spokojnie. Takie produkty możemy kupić w profesjonalnych sklepach medycznych online, takich jak Kwestia Zdrowia, oferujących poduszki ortopedyczne różnych rodzajów.

Mogą być one stosowane przez każdego, również w sytuacji, gdy odczuwamy sztywność oraz bóle odcinka szyjnego kręgosłupa, lub gdy cierpimy na bezsenność bądź mamy problemy z oddychaniem. Poduszki ortopedyczne ze sklepu Kwestia Zdrowia oraz innych sklepów online sprawią, że wreszcie zapewnimy sobie zdrowy sen, a rano będziemy budzić się wyspani, wypoczęci i pełni energii.