Komórki macierzyste eliksirem młodości?

kremyOd wieków ludzkość poszukuje środka, który zapewniłby człowiekowi młodość i długowieczność. Niejednokrotnie ogłaszano już, że udało się go odnaleźć, co okazywało się zwykłą plotką. Tymczasem to komórki macierzyste, które są doceniane już w różnych gałęziach medycyny i kosmetologii, będą być może substytutem eliksiru młodości.

Czym one są?

Pod pojęciem komórki macierzyste należy rozumieć pierwotne komórki, które mają zdolność do samoodnowy i przekształcenia się w inne komórki, z których zbudowane są tkanki człowieka. W laboratoriach biotechnologicznych prowadzone są badania i eksperymenty nad komórkami macierzystymi, aby była możliwość „wyhodowania” z nich tkanek i narządów do przeszczepów.

Znajdują się one w skórze, tkance mięśniowej, tkance tłuszczowej, czy w wątrobie. Dlatego stosunkowo łatwo je pozyskać i zbudować na ich podstawie dowolną tkankę. Przez całe życie w organizmie człowieka istnieją wspomniane komórki macierzyste, ale wraz z procesem starzenia się ich potencjał i liczba maleją, a wymiana podlega zakłóceniom. Naukowcy sądzą, że zahamowanie tego procesu destrukcji komórek macierzystych pozwoli na wydłużenie młodości i życia człowieka.

Jak działają komórki macierzyste?

Istnieją nieograniczone możliwości zastosowania komórek macierzystych w medycynie, farmakologii i w kosmetyce. Uzyskano już pozytywne wyniki terapii eksperymentalnych z wykorzystaniem komórek macierzystych. Dają one szansę na skonstruowanie innowacyjnych metod leczenia chorób, które dotychczas były kompletnie nieuleczalne.

Współczesna medycyna coraz lepiej wykorzystuje komórki macierzyste, które uczestniczą w regeneracji tkanek w ciele człowieka. Najbardziej cenne są komórki pozyskane z krwi pępowinowej, które stosowane w leczeniu ponad 70 różnych schorzeń, w tym chorób hematologicznych, czy onkologicznych.

W kosmetologii także stosuje się komórki macierzyste, m.in. w produkcji kosmetyków profesjonalnych. Kremy z komórkami macierzystymi, jakie dostępne są np. w sklepie La Blanca, według zapewnień producentów, odwracają procesy starzenia się skóry. Specyficzny skład takich kosmetyków sprawia, że jednocześnie działają silnie naprawczo na tkanki. Są polecane w szczególności dla skóry dojrzałej i zniszczonej. Zawierają one jednak nie ludzkie, ale roślinne komórki macierzyste, np. ze szwajcarskich jabłek. Przyczyniają się one do skutecznej, widocznej gołym okiem poprawy wyglądu skóry, jej nawilżenia, wygładzenia i ujędrnienia.