Efekt jo-jo w odchudzaniu

Wiele osób zaczynając odchudzanie chciałoby jak najszybciej pozbyć się nadwagi, i stosują one bardzo radykalne niejednokrotnie rozwiązania. Jeśli jednak z jakiś powodów przestają przestrzegać diety i wracają do starych nawyków żywieniowych, to nagle się okazuje, że ich waga bardzo szybko idzie w górę, osiągając nawet wyższy poziom niż wcześniej. Zjawisko to nazywa się efektem jo-jo, jest ono bardzo niepożądane w odchudzaniu.

Co jest efekt jo-jo

Efektem jo-jo nazywamy zjawisko polegające na naprzemiennym chudnięciu i tyciu. W czasie trzymania diety waga ciała spada, niekiedy dość znacznie, lecz po jej zaprzestaniu bardzo szybko idzie w górę. Nasze organizmy w ten sposób reagują na dłużej trwające ograniczenia w jedzeniu, jeśli tylko pojawi się możliwość, to wszelkie zapasy przekształcają w tkankę tłuszczową. Niestety o ile zejście do odpowiedniej wagi jest często dość łatwe, to już jej utrzymanie wymaga naprawdę dużej konsekwencji i systematyczności. Wiele osób uważa, że skoro już ważą mniej, to mogą sobie na więcej pozwolić, zwiększają porcje lub sięgają po więcej przekąsek, i już po kilku miesiącach przestają się mieścić w ubrania. U niektórych takie naprzemienne cykle odchudzania i tycia występują wielokrotnie, mając negatywny wpływ na zdrowie i psychikę.

Przyczyny efektu jo-jo

Za główną przyczynę efektu jo-jo uważa się małą konsekwencję w działaniu oraz brak rozsądku. Bardzo duży wpływ na jego występowanie ma zbyt gwałtowna utrata wagi ciała, często występująca przy jakiś egzotycznych dietach. Jeśli chce się właściwie schudnąć, to trzeba to robić wolno, bez żadnych radykalnych działań. Przy takich szokowych sposobach organizm zaczyna reagować w taki sposób, że każdą nadwyżkę magazynuje, przygotowując się na kolejny okres głodu. Częstą przyczyną ponownego przybierania na wadze jest także powrót do starych nawyków, sprzed etapu odchudzania, jedzenie bez umiaru i kontroli także szybko spowoduje zwiększenie wagi.

Jak uniknąć efektu jo-jo

Trzymanie się kilku zasad pozwoli na długie cieszenie się efektami odchudzania. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że podstawą jest odpowiednia dieta, która zapewni bezpieczną, stopniową utratę wagi, a później utrzymanie jej na stabilnym poziomie. Ważne jest, żeby była ona odpowiednio zbilansowana, czyli dostarczała wszystkich niezbędnych dla organizmu składników. Istotne są regularne ćwiczenia fizyczne, aktywność kilka razy w tygodniu to najlepszy sposób na to, żeby skutecznie uniknąć efektu jo-jo. Koniecznie należy też przestrzegać tego, żeby nie wracać do starych nawyków żywieniowych, nawet jeśli ma się ogromną ochotę lub się jest w gorszym stanie psychicznym. Przy unikaniu efektu jo-jo na pewno pomocne będą tabletki odchudzające, przykładowo adipex. Świadczą o tym różne kaplanex opinie, wyrażane przez zadowolonych klientów.