Jak radzić sobie z problemami skórnymi podczas pielęgnacji osób starszych

Pielęgnacja skóry osób starszych wymaga ostrożności, gdyż jest ona podatna na wszelkie podrażnienia i otarcia. To ważne zwłaszcza, gdy osoba starsza cierpi na nietrzymanie moczu. U mężczyzn ten problem jest znacznie częstszy niż u kobiet, jednak wymaga takich samych środków ostrożności – dobrze dobranych pieluch dla dorosłych i regularnej higieny z użyciem odpowiednich, dedykowanych dla tej grupy wiekowej preparatów.

W przypadku upływu czasu skóra osób starszych staje się bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrzne – traci elastyczność, staje się sucha i cienka. Do tego dochodzą rozmaite dolegliwości, charakterystyczne dla tego wieku, jak nietrzymanie moczu u mężczyzn. Pieluchy dla dorosłych i odpowiednie kosmetyki powinny przeciwdziałać negatywnym wpływom moczu i potu na skórę, a także dawać uczucie komfortu i czystości osobom starszym.

Jak dbać o skórę, aby minimalizować ryzyko podrażnień?

  • Oczywiście najważniejsze w dbaniu o skórę jest jej mycie – dokładne i regularne. W zależności od stanu osoby starszej lub chorej można wykonywać kąpiele lub prysznice, a także przemywania skóry. Kąpiel, jeżeli jest możliwa do wykonania, nie powinna być zbyt długa. 15 minut to optymalny czas, nie powinniśmy go przekraczać – ze względu na zdrowie chorego i na stan skóry.
  • Temperatura wody również ma znaczenie. Powinna to być woda letnia, taka, jak dla niemowlaka. Nie może być zbyt gorąca, bo to może spowodować nie tylko przesuszenia skóry i poparzenia, lecz także wpłynąć na negatywnie na serce osoby starszej.
  • Warto do wody wlać trochę płynu delikatnie natłuszczającego. Dobrze w kąpieli sprawdzają się w tej roli emolienty. Nie są alergizujące, chronią skórę, nawilżają i natłuszczają ją. Ewentualnie można dodać w zależności od preferencji osoby starszej i jej stanu kilka kropel olejku do kąpieli lub trochę soli zdrowotnej.
  • Po kąpieli należy skórę dokładnie wysuszyć, następnie nasmarować specjalnym kremem dedykowanym dla osób starszych.
  • W przypadku miejsc intymnych, zwłaszcza gdy zdarza się nietrzymanie moczu u mężczyzn lub kobiet, ważne jest, aby często myć i osuszać miejsca intymne, regularnie zmieniać pieluchy i stosować kremy pielęgnujące skórę i zapobiegające odparzeniom.

Jak pielęgnować skórę, gdy pojawią się podrażnienia?

Jedną z najczęstszych przyczyn pojawiania się podrażnień skóry, odparzeń, odleżyn itp. jest nietrzymanie moczu u mężczyzn i kobiet, a czasem także kału. Osoby, które mają ten problem wymagają większej ochrony. Obecny w moczu amoniak, a w kale enzymy trawienne działają na delikatną skórę jak kwas. Nie wolno używać zwykłych kosmetyków, bo one dodatkowo przesuszają skórę i zamiast wspomagać leczenie dodatkowo podrażniają skórę. Należy używać specjalistycznych kosmetyków dla osób starszych lub emolientów. Oczywiście po osuszeniu skóry każdorazowo powinno się ją natłuszczać odpowiednimi kosmetykami, które regenerują naskórek.