Jak radzić sobie z problemami skórnymi podczas pielęgnacji osób starszych

Posted by

Pielęgnacja skóry osób starszych wymaga ostrożności, gdyż jest ona podatna na wszelkie podrażnienia i otarcia. To ważne zwłaszcza, gdy osoba starsza cierpi na nietrzymanie moczu. U mężczyzn ten problem jest znacznie częstszy niż u kobiet, jednak wymaga takich samych środków ostrożności – dobrze dobranych pieluch dla dorosłych i regularnej higieny z użyciem odpowiednich, dedykowanych dla tej grupy wiekowej preparatów.

W przypadku upływu czasu skóra osób starszych staje się bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrzne – traci elastyczność, staje się sucha i cienka. Do tego dochodzą rozmaite dolegliwości, charakterystyczne dla tego wieku, jak nietrzymanie moczu u mężczyzn. Pieluchy dla dorosłych i odpowiednie kosmetyki powinny przeciwdziałać negatywnym wpływom moczu i potu na skórę, a także dawać uczucie komfortu i czystości osobom starszym.

Jak dbać o skórę, aby minimalizować ryzyko podrażnień?

  • Oczywiście najważniejsze w dbaniu o skórę jest jej mycie – dokładne i regularne. W zależności od stanu osoby starszej lub chorej można wykonywać kąpiele lub prysznice, a także przemywania skóry. Kąpiel, jeżeli jest możliwa do wykonania, nie powinna być zbyt długa. 15 minut to optymalny czas, nie powinniśmy go przekraczać – ze względu na zdrowie chorego i na stan skóry.
  • Temperatura wody również ma znaczenie. Powinna to być woda letnia, taka, jak dla niemowlaka. Nie może być zbyt gorąca, bo to może spowodować nie tylko przesuszenia skóry i poparzenia, lecz także wpłynąć na negatywnie na serce osoby starszej.
  • Warto do wody wlać trochę płynu delikatnie natłuszczającego. Dobrze w kąpieli sprawdzają się w tej roli emolienty. Nie są alergizujące, chronią skórę, nawilżają i natłuszczają ją. Ewentualnie można dodać w zależności od preferencji osoby starszej i jej stanu kilka kropel olejku do kąpieli lub trochę soli zdrowotnej.
  • Po kąpieli należy skórę dokładnie wysuszyć, następnie nasmarować specjalnym kremem dedykowanym dla osób starszych.
  • W przypadku miejsc intymnych, zwłaszcza gdy zdarza się nietrzymanie moczu u mężczyzn lub kobiet, ważne jest, aby często myć i osuszać miejsca intymne, regularnie zmieniać pieluchy i stosować kremy pielęgnujące skórę i zapobiegające odparzeniom.

Jak pielęgnować skórę, gdy pojawią się podrażnienia?

Jedną z najczęstszych przyczyn pojawiania się podrażnień skóry, odparzeń, odleżyn itp. jest nietrzymanie moczu u mężczyzn i kobiet, a czasem także kału. Osoby, które mają ten problem wymagają większej ochrony. Obecny w moczu amoniak, a w kale enzymy trawienne działają na delikatną skórę jak kwas. Nie wolno używać zwykłych kosmetyków, bo one dodatkowo przesuszają skórę i zamiast wspomagać leczenie dodatkowo podrażniają skórę. Należy używać specjalistycznych kosmetyków dla osób starszych lub emolientów. Oczywiście po osuszeniu skóry każdorazowo powinno się ją natłuszczać odpowiednimi kosmetykami, które regenerują naskórek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.