Zbliża Ci się wizyta u profesjonalnego dentysty? Zobacz, jak się do niej właściwie przygotować!

Wizyta u dentysty nie jest dla Ciebie zapewne żadną nowością. Mimo tego warto przygotować się do niej jeszcze lepiej, niż tylko wyszczotkować zęby – zwłaszcza, gdy odwiedzasz dany gabinet po raz pierwszy. W jaki sposób?

Szczotkowanie to za mało

Jak już wspomnieliśmy wyżej, szczotkowanie zębów – nawet najbardziej dokładne – nie wystarczy, by zapewnić im maksymalną czystość. Poza tym jama ustna to nie tylko uzębienie… Co zatem należy jeszcze zrobić? Umyj język tylną stroną szczoteczki oraz starannie wyczyść przestrzenie międzyzebowe niciami dentystycznymi, aby pozbyć się resztek pokarmu. Na koniec przepłucz jamę ustną płynem do płukania. Pamiętaj, żeby przed wizytą nie jeść niczego ani nie pić płynów odmiennych niż woda niegazowana. Z tego względu powyższe czynności najlepiej jest wykonać zaraz przed wyjściem.

Wszystkie dokumenty w jednym miejscu

Jeśli wybierasz się do danego gabinetu po raz pierwszy, a masz za sobą przebyte choroby związane z jamą ustną, potrzebna będzie ich pełna dokumentacja, np. zdjęcia rentgenowskie albo opis leczenia. To ułatwi nowemu dentyście poznanie Twojej historii choroby i ewentualną kontynuację leczenia stomatologicznego. Jeśli natomiast wybierasz się do dentysty z wieloma dolegliwościami, spisz je – jaki dokładnie ból odczuwasz i w którym miejscu? Od jak dawna? A może masz jeszcze jakieś inne objawy niż ból zębów? Każda odpowiedź dla stomatologa jest na wagę złota i przybliża go do dopasowania optymalnego do Ciebie leczenia.

Lepiej być wcześniej niż później

Profesjonalny dentysta nie powinien na Ciebie czekać. Dlatego bądź na czas, a najlepiej przed czasem – 5-10 minut spokojnie wystarczy, by przedstawić się w recepcji, ściągnąć kurtkę i zaklimatyzować się w danym miejscu. Jeśli jesteś w gabinecie pierwszy raz, pewne jest to, że będziesz musiał wypełnić kartotekę – zabierz zatem ze sobą dowód osobisty lub kartę NFZ (w zależności od charakteru wizyty – prywatnie czy z kasy chorych). Weź to pod uwagę przy planowaniu czasu dojazdu – tak samo jak ewentualne korki na mieście.