Kapcie ortopedyczne dla dzieci

buty-dla-dzieciNiekiedy nawet w przypadku małych dzieci konieczny jest zakup specjalnych butów ortopedycznych. Jakie powinny być kapcie ortopedyczne dla dzieci? Dlaczego dobry wybór jest tak ważny w tym przypadku?

Niekiedy nawet w przypadku małych dzieci konieczny jest zakup specjalnych butów ortopedycznych. Jakie powinny być kapcie ortopedyczne dla dzieci? Dlaczego dobry wybór jest tak ważny w tym przypadku?

Stopa małego dziecka jest delikatna i elastyczna. W momencie gdy maluch zaczyna chodzić źle dobrane obuwie grozi nawet pojawieniom się nieprawidłowości. Dlatego też buty powinny przede wszystkim dobrze usztywniać kostkę. Podeszwa z kolei musi być elastyczna i miękka. W przypadku dziecka w wieku przedszkolnym wciąż zalecane są buty z miękką podeszwą, ale już z usztywnianym zapiętkiem i cholewką sięgającą powyżej kostki. Mniej elastyczne stopy mają dzieci w wieku szkolnym. Warto jednak zwracać uwagą na stopy swojego dziecka, gdyż bywa z tym różnie. W sklepie zawsze przymierzać trzeba oba buty.

Wybór obuwia jest bardzo ważny, gdyż stopa dziecka rośnie szybko zmieniając swój kształt i budowę. Dlatego też maluchy szybko wyrastają ze swoich butów. Poza tym maluchowi ciężko jest określić czy dany buty jest za ciasny czy za mały. Nie mają one bowiem dobrze rozwiniętych zakończeń nerwowych i po prostu tego nie czują.

Podczas zakupu butów ortopedycznych dla dzieci należy zwrócić uwagę na kilka różnych elementów. Przede wszystkim duże znaczenie ma podeszwa, która powinna być płaska i szeroka. Zrezygnować trzeba ze wszystkich butów z obcasem, które stopę męczą. Kolejną kwestią jest materiał. Odpowiednia jest skóra, która jest wytrzymała, a przy tym wykazuje właściwości oddychające. Warto także zwrócić uwagę na szerokość butów (im szersze tym większy komfort ich noszenia) oraz szwy, które powinny znajdować się na zewnątrz obuwia.

Kapcie ortopedyczne dla dzieci są nie lubiane, gdyż są to buty dość masywne i niekiedy mało atrakcyjne wizualnie. Jednak w tym przypadku największe znaczenie ma komfort noszenia oraz bezpieczeństwo stopy. Dopiero na drugim miejscu jest wygląd i efektowne wzornictwo. Na szczęście wybór na rynku w tym aspekcie także jest coraz większy. Podczas zakupu kluczową kwestią jest oczywiście rozmiar butów. Zawsze należy kupować modele o 1 cm dłuższe niż stopa malucha. Buty dziecięce powinny być lekkie, elastyczne i oddychające. Nie mogą ograniczać stopy, a wspierać jej rozwój i naturalnie ją kształtować.

Przed zakupem butów ortopedycznych warto oczywiście skontaktować się z ortopedą. To lekarz specjalista powinien pomóc w wyborze odpowiednich butów, które będą pomocne podczas leczenia schorzenia stóp dziecka. Zła decyzja może bowiem wadę jedynie pogłębić, a nie ją skorygować.