Na co mogą liczyć podopieczni w domu spokojnej starości?

rece2Coraz więcej ludzi decyduje się na pobyt w domu spokojnej starości. Dzieje się tak z wielu przyczyn. Przede wszystkim fakt, że warunki w domach opieki z biegiem lat znacznie się polepszyły. Kolejnym powodem jest również zmiana nastawienia publicznego oraz brak czasu i możliwości zajmowania się osobą starszą. Przyjrzyjmy się zatem kwestii domu spokojnej starości, oraz na to, co zapewnia dom opieki każdemu seniorowi.

Jedną z najważniejszych i najistotniejszych kwestii branych pod uwagę jest zapewniona opieka oraz pomoc medyczna. Podopieczni niezależnie od stanu zdrowia i dolegliwości otoczeni są opieką i troską, a lekarze i opiekunowie pracujący w domu służą pomocą o każdej porze dnia i nocy. Niestety bardzo często nie jesteśmy w stanie sami pomóc osobie starszej, ze względu na brak umiejętności, czy tez brak czasu. Wizyty lekarskie również wiążą się z dużymi kosztami i obowiązkiem poświęcenia dużej ilości czasu – a nie każdy tym czasem niestety dysponuje.

Podopieczni oprócz pomocy medycznej i codziennej opieki mogą również liczyć na rozrywkę i miłe towarzystwo. Obecnie domy spokojnej starości są dużo lepiej wyposażone i mają dużo więcej do zaoferowania, niż było to kiedyś. Dobrze wyposażone sale telewizyjne, biblioteki, z pewnością zapewnią trochę rozrywki każdemu seniorowi, niezależnie od zainteresowań. Również bardzo ważnym elementem jest towarzystwo, na którego brak podopieczni nie mogą narzekać. W domu spokojnej starości zamieszkujący podopieczni są w mniej więcej podobnym wieku, z podobnymi problemami i doświadczeniami. Tak więc bardzo często w domach opieki nawiązują się ciekawe przyjaźnie, a czasami nawet miłości.

Seniorzy przebywający w domu opieki społecznej mogą również liczyć na dobre warunki mieszkaniowe i spokój na co dzień. Warunki mieszkaniowe bardzo zmieniły się z biegiem lat, a pracownicy domu przykładają uwagę do nawet najmniejszego szczegółu, by każdy mieszkaniec czuł się jak u siebie w domu. Dla tych, którzy cenią sobie prywatność jest możliwość wynajęcia prywatnego, jednoosobowego pokoju w prywatnym domu opieki spokojnej starości.

Pełne wyżywienie i dieta dostosowana do każdego pacjenta również z pewnością jest dużą dogodnością, którą cenią sobie sami seniorzy. Lekarze i opiekunowie dokładają wszelkich starań, by każdy podopieczny miał specjalnie dobraną dietę do jego potrzeb i zdrowia. Dobre przysłowie mówi, że jesteśmy tym, co jemy – z tego też założenia wychodzi dom spokojnej starości.

Powodów, dla których coraz to więcej ludzi decyduje się na dom spokojnej starości jest wiele, ale przede wszystkim jest to pierwszorzędna pomoc medyczna i opieka, dobre warunki mieszkaniowe, oraz spokój i byt. Opinia o domach opieki bardzo się zmieniła, a z pewnością przyczyną jest znaczne polepszenie warunków oraz tego, co domy opieki proponują dla swoich podopiecznych. Każdy niezależnie od wieku powinien czuć się szczęśliwy i czuć, że jest otoczony najlepszą opieką z możliwych. Czasami więc dużo lepszym rozwiązaniem jest dom opieki, niż nawet najlepsze zacisze domowe.

Artykuł przygotowany przez Dom Opieki Wigor – opieka na najwyższym poziomie.