Najpopularniejsze modele ciśnieniomierzy


Ciśnienie tętnicze krwi jest jednym z podstawowych parametrów pozwalających ocenić ogólny stan zdrowia. Odchylenia wartości ciśnienia od normy zawsze wymagają konsultacji lekarskiej. Pomiary ciśnienia stanowią element zarówno profilaktyki, jak i leczenia wielu schorzeń. Służą temu ciśnieniomierze. Jakie są najpopularniejsze modele tych urządzeń? Jakie rodzaje ciśnieniomierzy występują?

 

Rodzaje ciśnieniomierzy

Ciśnienie tętnicze krwi określa nacisk, jaki przepływająca krew wywiera na ściany naczyń. Na tej podstawie można określić intensywność jej przepływu, a to z kolei przekłada się na prawidłowe ukrwienie całego ciała. Zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie ciśnienie tętnicze powinno nas zaniepokoić. Aby mieć pewność co do wartości tego podstawowego dla naszego zdrowia parametru, stosuje się różne rodzaje ciśnieniomierzy. Jakie? O to zapytaliśmy w Aptece mgr farmacji Katarzyny Gniedziejko.

Ze względu na sposób działania wyróżnia się ciśnieniomierze mechaniczne i elektroniczne. Te drugie występują w wariantach automatycznych i półautomatycznych. Automatyczne same pompują rękaw, a w półautomatycznych robi to pacjent, jednak wynik pojawia się samoczynnie i nie musimy go odczytywać ze skali, tak jak w ciśnieniomierzach mechanicznych. Jeśli chodzi o umiejscowienie, wyróżniamy ciśnieniomierze naramienne i nadgarstkowe.

W związku z taką różnorodnością pojawia się pytanie: co wybrać? Jaki model będzie najlepszy i dlaczego?

Popularne modele ciśnieniomierzy

Warto wiedzieć, że nie każdy model będzie równie czuły, a precyzja i wiarygodność pomiaru są warunkami poprawnej diagnostyki i samokontroli zdrowia. Z wyżej wymienionych typów lepiej sięgać po modele elektroniczne niż mechaniczne – te ostatnie są dokładne tylko pod warunkiem sporych umiejętności osoby dokonującej pomiaru. Lepiej też nie mierzyć sobie nimi ciśnienia samodzielnie. Ciśnieniomierze elektroniczne są prostsze w obsłudze, a jednocześnie zapewniają powtarzalność przebiegu badania i wiarygodność pomiaru, ponieważ eliminowany jest czynnik ludzki.

Bezobsługowość jest zalecana szczególnie w przypadku osób starszych, które stanowią dużą grupę użytkowników ciśnieniomierzy. Jeżeli wybieramy między ciśnieniomierzem półautomatycznym i automatycznym, ten drugi wydaje się lepszy ze względu na większą wygodę użytkowania i to, że nie wymaga ręcznego pompowania.

Warto też wiedzieć, że ciśnieniomierze naramienne dają bardziej wiarygodne wyniki niż nadgarstkowe. Nie wynika to z niskiej jakości tych drugich, lecz z cech fizjologicznych tych dwóch miejsc pomiarów.

Wybierając ciśnieniomierz, warto sięgnąć po sprawdzoną markę, cieszącą się renomą wśród pacjentów, lekarzy i farmaceutów. Do takich firm zaliczają się: Omron, Hartmann, Microlife, Soho.