Osteoporoza – objawy osteoporozy

starsiOsteoporoza jest chorobą, która polega na ubytkach w masie kostnej. Osoba chora na osteoporozę jest znacznie bardziej podatna na łamliwość kości niż inni. Najczęściej osteoporoza występuje u osób starszych – zwłaszcza u kobiet.

Dlatego też szczególną uwagę należy zwrócić na naszych rodziców i dziadków. Złamania i urazy wśród osób starszych niosą ze sobą spore ryzyko powikłań i problemów zdrowotnych. Osteoporoza wśród młodych występuje znacznie rzadziej, młodzi cierpiący na osteoporozę stanowią niewielki odsetek wszystkich chorych.

Pierwsze objawy osteoporozy pojawiają się zazwyczaj w wieku pięćdziesięciu do sześćdziesięciu lat (u kobiet w okresie menopauzy). Objawami, które można szybko zauważyć są bóle kości i stawów. Ponadto znacznie dłużej goją się osobom chorym na osteoporozę wszelkie stłuczenia. Osteoporoza w starszym wieku związana jest z niedoborami wapnia w diecie, lub też z alkoholizmem. Pierwszym krokiem po stwierdzeniu choroby powinno być jej leczenie. Preparaty zawierające tran i wapń spowalniają postępowanie choroby

Chory na osteoporozą powinien być pod ciągłą kontrolą lekarza i regularnie wykonywać badanie gęstości kości, aby móc kontrolować chorobę. Profilaktyka w przypadku choroby powinna opierać się na minimalizowaniu ryzyka złamań. Chory powinien więc być na co dzień ostrożny, unikać kontuzjogennych sportów, dźwigania ciężkich przedmiotów i przeciążania kości.

Jednakże chory nie powinien unikać sportów. Odpowiednie, zalecone przez rehabilitanta ćwiczenia z pewnością zaprocentują wzmocnieniem kośćca pacjenta i lepszym stanem zdrowia. Podstawą jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia i stała kontrola lekarza i rehabilitanta. Osteoporoza nie jest przeszkodą w dorosłym życiu i nie musi także stanowić problemu u osób starszych.

Jak już to wspomniano wyżej najważniejsze są trzy czynniki: leczenie, rehabilitacja i profilaktyka. Dają one, nie tyle możliwość wyleczenia osteoporozy (jest to choroba nieuleczalna), co zahamowanie jej postępu i utrzymanie stałego, dobrego zdrowia.

Więcej informacji na temat objaw osteoporozy : http://www.pamietajotabletce.pl/co-to-jest-osteoporoza/