Przeziębienie czy grypa – jak poznać?

grypaPrzeziębienie i grypa to dwie odmienne jednostki chorobowe, które jednak są do siebie bardzo zbliżone pod względem objawów. Bóle głowy, zmęczenie to te zjawiska, które pojawiają się w obu przypadkach. Podobnie jest z katarem i kaszlem. Dodatkowo, mogą one też być symptomami innych dolegliwości, np. alergii. Dlatego bardzo ważne jest obserwowanie wszystkich sygnałów, które dają do zrozumienia, że nasze zdrowie szwankuje. Należy przy tym zwracać uwagę na to, czy katar jest sienny, czy zatokowy, a kaszel suchy czy wilgotny. Takie informacje pomagają określić rodzaj choroby zarówno lekarzowi, jak i nam samym, jeśli zechcemy pokusić się o autodiagnozę.

Jak rozpoznać przeziębienie? Jak grypę?

Przeziębienie najczęściej ma spokojniejszy, powolny przebieg. Rozpoczyna się od chrypki, kaszlu, kataru. Może występować też ból głowy, gardła oraz ogólne zmęczenie. Wielokrotnie podwyższa się też temperatura, jednak jej wzrost raczej nie jest znaczny. Niezaleczone przeziębienie może się nasilać. Zdarza się, że doprowadza ono do zapalenia oskrzeli, a w najgorszym przypadku, nawet płuc. Częstotliwość jest jednak znikoma, o ile odpowiednio wcześnie zareagujemy na symptomy przeziębienia. Warto podkreślić, że przeziębienie często udaje się wyleczyć samodzielnie, przy użyciu naturalnych metod (cytryna, czosnek, herbata malinowa, wygrzewanie się) lub z pomocą ogólnie dostępnych środków farmakologicznych, w tym też witamin.

Natomiast grypa ma bardziej gwałtowny przebieg. Zwykle od momentu pierwszych objawów – najczęściej uczucia zmęczenia, bólu w kościach i mięśniach – do kulminacji choroby mija zaledwie kilkadziesiąt godzin. W czasie zachorowania, najczęściej mamy wysoką gorączkę, a towarzyszą jej dreszcze, uczucie zimna, zmęczenia, ale także silne bóle głowy. Przy grypie ważna jest interwencja lekarza, ponieważ to jednostka chorobowa, która łatwo przekształca się w poważniejsze choroby – dość częste jest występowanie tzw. grypy wtórnej. Pierwszy etap grypowy powodowany jest wirusem, a wtórny – bakteriami. Przy drugiej fazie zwiększa się ryzyko zachorowania na zapalenie płuc, dlatego dokładne wyleczenie grypy jest tak istotne. W leczeniu grypy raczej nie wystarczają zwykłe leki, często trzeba sięgać po antybiotyki.