Skóra w ciąży i po porodzie: jak walczyć z rozstępami?

krem-rozstepyCiąża to wyjątkowy stan, w którym kobiece ciało ulega wyraźnej zmianie. Rozwijający się płód sprawia, że kobieta mocno przybiera na wadze, co prowadzi do zdecydowanego powiększenia obwodu w pasie. W efekcie tycia, dochodzi do silnego rozciągnięcia skóry brzucha i piersi, a czasem również bioder, pośladków i ud. Przybranie na wadze w krótkim czasie prowadzi natomiast do powstawania nieestetycznych bruzd, czyli rozstępów. Są one skutkiem przerwania włókien kolagenowych w skórze.

Do powstawania tego typu śladów na skórze przyczynia się również huśtawka hormonalna charakterystyczna dla stanu błogosławionego. Niestety, już istniejących rozstępów nie da się całkowicie zlikwidować, dlatego warto skutecznie im przeciwdziałać.

Producenci kosmetyków i dermokosmetyków oferują ciężarnym całą paletę preparatów przygotowujących powłokę skórną do radykalnego rozciągnięcia. Są to głównie kremy, balsamy i olejki ujędrniające oraz uelastyczniające, które w dodatku silnie nawilżają. Skóra bogata w kolagen i elastynę zdecydowanie lepiej reaguje na tycie i późniejsze, szybkie chudnięcie. Nawet jeśli pojawiają się wtedy rozstępy, to są one mniej widoczne niż w przypadku skóry, która nie była właściwie pielęgnowana.

Żeby zapobiec powstaniu nieestetycznych rozstępów, warto już od początku ciąży regularnie stosować odpowiednie kosmetyki. Zarówno w drogeriach, jak i aptekach bez problemu można znaleźć preparaty nawilżające i ujędrniające, wytwarzane specjalnie z myślą o przyszłych matkach. Szczególnej pielęgnacji wymaga w tym czasie skóra sucha. Nie wystarczą same preparaty hamujące powstawanie rozstępów. Poza intensywnym ujędrnianiem, wymagane jest również wzmożone nawilżanie. Wśród kosmetyków polecanych przy tego typu problemach, warto wspomnieć o olejku przeciw rozstępom firmy Mama`s. Zawierający m.in. olejek jojoba, olejek ze słodkich migdałów i trójglicerydy preparat, stosowany codziennie po kąpieli, pozwala zatrzymywać wodę w naskórku i tym samym intensywnie nawilża skórę. W ten sposób pozwala przygotować powłokę skórną na rozciągnięcie wynikające z naturalnych zmian zachodzących w czasie ciąży.

Świetnym uzupełnieniem olejku jest krem przeciw rozstępom marki Mama`s, który pobudza działanie kolagenu i symuluje podziały komórek, dzięki czemu skóra nabiera elastyczności i lepiej reaguje na rozciąganie w czasie przybierania na wadze. Jego stosowanie zaleca się zarówno w okresie ciąży w ramach zapobiegania rozstępom, jak i po porodzie, w celu redukcji istniejących niedoskonałości skórnych.

Poza kosmetykami, koniecznie powinno się wykonywać regularne masaże, które stymulują krążenie i pobudzają kolagen, powodując lepsze napięcie skóry i jej ewidentne wzmocnienie. Można wykonywać je przy użyciu specjalnych rękawic lub elektronicznych masażerów. Raz w tygodniu powinno się wykonywać delikatne peelingi, które będą stymulowały komórki do działania, jednocześnie pomagając pozbyć się starej, zniszczonej warstwy naskórka. Dla zachowania lepszej kondycji skóry warto też dbać o dietę, stawiając na produkty bogate w cynk, czyli np. kaszę gryczaną, groch, orzechy, pestki dyni, ser żółty. O ile nie ma do tego przeciwwskazań, cenny będzie ruch, w tym nawet spokojne ćwiczenia w domowym zaciszu czy regularne spacery.

O kondycję skóry należy jednak dbać już po urodzeniu dziecka, kiedy skóra powoli wraca do dawnego stanu. W tym okresie wciąż jeszcze potrzebne będą kosmetyki zwiększające jędrność i elastyczność skóry oraz te silnie nawilżające, jednak pojawią się też większe możliwości poddawania się zabiegom kosmetycznym. Dla uzyskania optymalnego efektu, warto zdecydować się na intensywniejsze peelingi, dermabrazję czy zabiegi laserowe.

Kremy i olejki przeciw rozstępom: http://diagnosis.pl/dgs_product_category/mamas/