Zdrowe zasady dla przyszłej mamy

ciążaDla niektórych ciężarnych 9 miesięcy to czas bardzo krótki, dla innych to niemiłosiernie dłużący się czas złego samopoczucia. Niemniej jednak, każda kobieta może starać się o zachowanie dobrej kondycji i pozostanie w najlepszym zdrowiu. Wystarczy, że zapamięta podstawowe zasady dla przyszłej mamy.

Zdrowe zasady – czyli co?

Przede wszystkim, oczywistym jest, że w stanie błogosławionym należy zrezygnować z picia alkoholu. Lepiej jest też maksymalnie ograniczyć spożycie kofeiny, co oznacza nie tylko rezygnację z kawy, ale również z nadmiaru herbaty oraz coli. Warto natomiast pić soki, szczególnie te świeże. Poza tym, zaleca się picie przynajmniej 1,5 litra wody dziennie.

Poza dostarczaniem witamin w formie soków owocowych i warzywnych, zwykle konieczne jest spożywanie dodatkowych witamin w postaci suplementów diety. Podstawą jest kwas foliowy, który jest bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju płodu. Należy też pamiętać o dobrze skomponowanych, zdrowych posiłkach. Żeby mieć siłę na przetrwanie całego dnia z powiększonym brzuchem, ale nie przytyć zanadto, warto pamiętać o pożywnych, bogatych w powoli rozkładające się węglowodany śniadaniach.

Dla zachowania pełnego zdrowia, należy także pamiętać o regularnym odwiedzaniu dentysty, ponieważ zazwyczaj w trakcie ciąży osłabione stają się zęby i dziąsła. Żeby uniknąć problemów, warto regularnie kontrolować stan uzębienia.

Popularną dolegliwością ciążową jest zgaga. Żeby się przed nią chronić, lepiej jest odstawić pikantne potrawy i ostre przyprawy. To, co łagodne będzie zdecydowanie lepsze. To okres dobry dla spożywania zwiększonych ilości nabiału. Ponadto, zaleca się jedzenie żurawiny i wszelkich produktów z dużą zawartością błonnika. Błonnik pomaga uniknąć biegunek, które w ciąży są dość częste, a żurawina pomaga zapobiegać infekcjom układu moczowego, które też bywają w tym czasie dokuczliwe.

Nie wolno się też przemęczać. Hormony produkowane przez organizm w czasie ciąży mają rozluźniać ciało, by przygotować je do porodu, a to sprawia, że stawy i więzadła są mniej aktywne. Dlatego nie można przesadzać z aktywnością fizyczną ani nawet nosić butów na obcasach. Niemniej jednak, ruch jest potrzebny, ale musi być dokładnie dopasowany do możliwości ciężarnej.

Żeby natomiast nie narażać kręgosłupa na inne obciążenia, niż sam, spory brzuch, należy przyjmować odpowiednią pozycję ciała w trakcie siedzenia, unikać noszenia ciężkich przedmiotów, a gdy podnosimy cokolwiek z ziemi, maksymalnie zginać kolana, a nie wyginać kręgosłup. Poza tym – warto po prostu dużo odpoczywać!