Jak zastąpić napoje słodzone?

herbata3Wszędzie możemy spotkać się z zaleceniami, aby pić jak najwięcej, najlepiej nawet 2 litry napojów dziennie. Jednak wielu z nas zapomina o tym, że liczy się nie tylko to, ile pijemy, ale także co pijemy. Jednym z poważnych problemów jest picie napojów gazowanych i słodzonych, które zawierają dużo kalorii i w ten sposób sprzyjają otyłości, a nawet cukrzycy.

Zdecydowanie najzdrowszym napojem do picia jest woda – nie ma w ogóle kalorii, a przy tym również zawiera wartościowe minerały potrzebne do życia. Nie każdemu jednak woda smakuje, dlatego częstym wyborem w takiej sytuacji są napoje gazowane oraz inne napoje, które zawierają duże ilości cukru. Co ważne, także soki owocowe zawierają dużo cukrów i kalorii, dlatego zaleca się je stosować z umiarem.

Słodkie napoje gazowane pite bardzo często nie niosą ze sobą niczego dobrego. Oprócz sporej ilości cukru i kalorii zawierają też fosfor powodujący wypłukiwanie wapnia z organizmu, niszczą szkliwo zębów i mogą przyczyniać się do chorób dziąseł, odpowiadają za problemy z układem pokarmowym ze względu na zawartość gazu. Badania potwierdziły także, że picie dużej ilości napojów gazowanych może doprowadzić do cukrzycy.

Alternatywa dla wody
Jednak wtedy, gdy chcesz zrezygnować ze słodkich i gazowanych napojów, ale woda także nie jest dla ciebie idealnym pomysłem, jest jeszcze mnóstwo pomysłów pomiędzy, aby pić zdrowo, a przy tym także delektować się wyśmienitym smakiem napojów.

Jeżeli masz ochotę na sok, możesz przygotować go samodzielnie ze świeżych owoców – zawiera on wtedy dużo ich miąższu, czyli więcej witamin, składników mineralnych i błonnika. Możesz przygotowywać rozmaite mieszaniny z gotowych soków świeżych. Możesz też wykorzystać zwykłe soki kartonowe, ale pamiętaj o tym, aby rozcieńczać je wodą.

Dobrym sposobem na nadanie wodzie smaku jest też syrop owocowy – w sprzedaży można znaleźć dużo syropów, na przykład malinowych, aroniowych, z dzikiej róży, owoców leśnych, maliny z dodatkami, na przykład syrop owocowy z kwiatem lipy, cytryną, pigwą, dlatego każdy może wybrać dla siebie coś wyśmienitego.