Kim jest fizjoterapeuta?

fizjoterapiaFizjoterapeuta, jak wskazuje na to sama nazwa, jest osobą prowadzącą fizjoterapię. Czym ona dokładnie jest, jakie SA jej efekty oraz jakie są zadania osoby, która ją przeprowadza? Fizjoterapeutą jest specjalista, który w celu wyuczenia się swojego fachu, musi ukończyć szkołę średnią o profilu medycznym, bądź też studia (licencjat lub magisterka) z zakresu fizjoterapii albo rehabilitacji. Żeby móc podjąć pracę na stanowisku fizjoterapeuty, obowiązkowo trzeba przestawić dokumenty potwierdzające takie wykształcenie, będące świadectwem przygotowania do wykonywania zawodu.

Fizjoterapeuta odpowiada zarówno za rozplanowanie, jak i samo prowadzenie rehabilitacji opierającej się na zajęciach fizykoterapeutycznych, czyli związanych z ciałem, odpowiednim oddziaływaniem na nie tak, by zwiększyć możliwość poruszania się i uśmierzyć ewentualny ból. Fizjoterapeuci rehabilitują wykorzystując do tego m.in. hydroterapię, masaże, leczenie światłem, ciepłem, laserem czy prądami leczniczymi.

Fizjoterapeuci mogą znaleźć pracę w różnych miejscach. Oczywiście, bez problemu mogą założyć własne gabinety fizjoterapeutyczne, jednak oprócz tego, znajdą również zatrudnienie w klinikach, szpitalach, jak też rozmaitych ośrodkach odnowy biologicznej, gdzie będą odpowiedzialni nie tyle za terapię leczniczą, co głównie za przeprowadzanie zabiegów relaksacyjnych, regenerujących itp.