Odżywki do paznokcie i ich funkcje

paznokciePaznokcie to w rzeczywistości nic innego, jak płytka rogowa. Ma ona osłaniać najdelikatniejsze części palców. Jednak, dla wielu osób jest ona też symbolem dbałości o siebie. Dlatego tak bardzo staramy się, by nasze dłonie wyglądały estetycznie, a paznokcie były w pełni zadbane. Żeby zapewnić im nie tylko atrakcyjny wygląd, ale przy okazji także odporność na urazy mechaniczne, warto stosować odżywki do paznokci. W dzisiejszych czasach są one produkowane już nie tylko z myślą o kobietach, ale również o mężczyznach.

Odżywki do paznokci mają pełnić szereg ról. Przede wszystkim, odżywka ma wzmacniać płytkę tak, by nie ulegała ona zbyt łatwo pęknięciom, nie rozdwajała się, nie łamała. Chodzi tu o to, żeby paznokieć nie był zbyt wrażliwy na uderzenia, do których szczególnie często dochodzi u kobiet zapuszczających długie paznokcie. Zadaniem dobrej odżywki do paznokci jest również nadanie płytce elastyczności tak, żeby lepiej znosiła oddziaływanie czynników zewnętrznych.

Oprócz tego, odżywka do paznokci powinna mieć właściwości regeneracyjne. Dobrze, jeśli wnika głęboko w strukturę płytki i odbudowuje ją. Powinna naprawiać mikroskopijne uszkodzenia w jej budowie. Poza tym, odżywka do paznokci ma przyspieszać wzrost paznokcia. Przy okazji, powinna mieć właściwości odżywcze tak, żeby gwarantować jednolitą budowę wszystkich warstw płytki oraz nadawać paznokciom odpowiedniego wyglądu. Zazwyczaj odżywki zapewniają też ładniejszy wygląd. Sprawiają, że płytka błyszczy, paznokieć nie jest matowy.