Ostry i rwący ból, mdłości, złe samopoczucie i zawroty głowy – to tylko kilka możliwych objawów migreny. Nieustanny ból głowy wpływa nie tylko na nasz komfort, lecz także efektywność naszej pracy, aktywność, a nawet relacje z innymi. Jesteśmy zmęczeni, ospali, podenerwowani i nie mamy ochoty wychodzić z łóżka. Zamiast połykać przypadkowe tabletki, skonsultujmy się z lekarzem i postawmy na środki takie, jak Migea, Amol, Ibuprom czy Codipar. Jednak zanim zaczniesz stosować leki przeciwbólowe, skorzystaj z domowych metod walki z bólem. Podpowiadamy, jak radzić sobie z migreną.
Domowe metody na migrenę
Ludzie cierpieli na migrenę od zawsze. Walczyły z nią nasze babcie i prababcie, a niektóre z wypracowanych przez nie metod, są polecane przez lekarzy do dzisiaj. Kiedy dopadnie cię ostry ból głowy, najpierw wypróbuj kilka prostych sposobów na złagodzenie migreny:
- Kiedy odczuwasz nawet niewielki ból głowy, powinieneś usunąć z pomieszczenia wszelkie źródła światła: wyłączyć lampy i zasłonić okna. Warto zniwelować też wzmagające ból, elementy otoczenia takie, jak drażniące zapachy czy hałas. Dobrze jest położyć się w cichym, zaciemnionym miejscu i spróbować drzemki.
- Możemy stosować zimne lub gorące okłady, a także wziąć gorący prysznic, który pomoże zmniejszyć ból.
- Pamiętajmy o prawidłowej diecie. Unikajmy bananów, twardych serów, jogurtów, orzechów, czerwonego wina, czekolady i kawy.
- Bardzo ważny jest odpowiedni tryb życia. Aby zmniejszyć ryzyko występowania migreny, należy dbać o odpowiednią ilość snu, aktywność fizyczną oraz unikać stresu. Warto przed snem wypić filiżankę melisy, która ułatwia zasypianie oraz uspokaja.
Bezpieczne leki na migrenę
Etopiryna, Metafen, Migea – lek może pochodzić od różnych producentów, jednak zawsze powinien być dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb i zawierać bezpieczne składniki takie, jak paracetamol, kwas tolfenamowy lub ibuprofen.
Leczenie migreny polega na złagodzeniu bólu głowy podczas ataku oraz zmniejszaniu częstotliwości jego ponownego występowania. Bez względu na to, czy wybierzemy Etopirynę, Metafen czy tabletki Migea, lek musimy stosować zgodnie z zaleceniami i nie przekraczać dozwolonej dawki. Należy także pamiętać, że leki przeciwbólowe możemy stosować tylko w leczeniu doraźnym, a używanie ich na dłuższą metę, może być szkodliwe dla zdrowia.
Istnieje kilka specjalistycznych środków, dostępnych bez recepty, które wykorzystywane są w leczeniu migreny. Neurolodzy często zalecają lek Migea. Jako jeden z nielicznych środków bez recepty, jest zalecany bezpośrednio na migrenowy ból głowy. Lek zawiera kwas tolfenamowy, który wykorzystywany jest podczas specjalistycznej terapii migreny i ma bezpieczeństwo paracetamolu. Często stosowanym środkiem na bóle migrenowe jest też silny lek Metafen, mający działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jedna tabletka leku zawiera dwie substancje czynne – 200 mg ibuprofenu i 325 mg paracetamolu, które szybko pozwalają zniwelować ból głowy i inne dolegliwości.
Na rynku farmaceutycznym istnieje wiele środków przeciwbólowych takich, jak np. Metafen, Etopiryna, czy Nurofen, które podobnie jak lek Migea, bez recepty kupimy w większości aptek. Pamiętajmy jednak, żeby sięgać po nie tylko wtedy, gdy jest to konieczne i nie stosować ich dłużej niż zaleca lekarz lub producenci. Istnieją również alternatywne sposoby radzenia sobie z bólem, które warto wypróbować, zanim sięgniemy po lek.
Niezależnie od tego, na jaki lek się zdecydujemy, pamiętajmy o konieczności skonsultowania się z lekarzem. Nie powinniśmy sięgać po żadne środki bez jego wiedzy, gdyż możemy znacznie pogorszyć stan swojego zdrowia.