Często czujesz się osłabiony, zmęczony? A może miewasz ciągłe bóle głowy? Cierpisz na anemię? Twoje wyniki badań nie są najlepsze mimo, że teoretycznie czujesz się dobrze? Nie wiesz w czym tkwi przyczyna takich problemów ? – otóż najprawdopodobniej Twojemu organizmowi brakuje, jednego z ważniejszych dla jego prawidłowego funkcjonowania pierwiastka jakim jest żelazo.
Czym jest żelazna dieta?
Żelazo to pierwiastek bardzo ważny dla funkcjonowania naszego organizmu. Jest on odpowiedzialny między innymi za dostarczanie tlenu do poszczególnych komórek oraz uczestniczy w tworzeniu się czerwonych krwinek (które z kolei są bardzo ważnym składnikiem odżywczym komórek). Niedobór żelaza powoduje wiele przykrych dolegliwości, które są dość trudne do natychmiastowego wyeliminowania. Największy niedobór tego pierwiastka, występuje głównie u kobiet w ciąży, u kobiet w czasie menstruacji oraz u rekonwalescentów (np. u osób po dość intensywnej antybiotykoterapii). Niedobór tego pierwiastka należy jak najszybciej uzupełnić. Teoretycznie żelazo występuje we wszystkim co spożywamy. Najlepiej przyswajane jest ono jednak w tych produktach, które zawierają w sobie sporą dawkę witaminy C. Z tego też względu zaleca się codzienne spożywanie takich pokarmów jak:
- czerwone mięso;
- jajka – głównie żółtko;
- ryby;
- owoce np. suszone morele, rodzynki, śliwki;
- warzywa np. szpinak, natka pietruszki, sałata, rzeżucha;
- ziarna np. fasola, groch, słonecznik, ziarno dyni.
Kiedy powinniśmy stosować tego typu „żelazną dietę”? Przede wszystkim wówczas, gdy łatwo się męczymy; nasza skóra ma ciągle szary lub niemal przezroczysty kolor; ciągle chorujemy; w kącikach naszych ust pojawiają się zajady; mamy obniżoną odporność; żyjemy w ciągłym stresie; jesteśmy przemęczeni.