Kim jest trener personalny?

Trener personalny to specjalista, który pomaga osobom w poprawie kondycji fizycznej, zdrowiu i osiągnięciu wyznaczonego celu. Trener personalny jest odpowiedzialny za opracowanie indywidualnego programu treningowego dostosowanego do potrzeb i możliwości danego klienta, a także za monitorowanie postępów i udzielanie porad dotyczących zdrowego stylu życia, diety i regeneracji. W pracy wykorzystuje swoją wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii, psychologii oraz ćwiczeń fizycznych i technik treningowych.

Jak wybrać – trener personalny?

Wybór trenera personalnego to ważna decyzja, która wpłynie na twoje zdrowie i kondycję fizyczną. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci dokonać właściwego wyboru:

 1. Określ swoje cele – Zanim zaczniesz szukać trenera personalnego, zastanów się, jakie cele chcesz osiągnąć. Czy chcesz schudnąć, zwiększyć siłę mięśni, poprawić kondycję fizyczną, czy może przygotować się do zawodów sportowych? Trenerzy mają różne specjalizacje, dlatego ważne jest, aby znaleźć kogoś, kto będzie w stanie pomóc ci w osiągnięciu twoich celów.
 2. .Sprawdź referencje – Zapytaj znajomych, czy korzystali z usług jakiegoś trenera personalnego i jakie były ich doświadczenia. Sprawdź również opinie w internecie na temat różnych trenerów, aby poznać opinie innych klientów.
 3. Upewnij się, że trener jest certyfikowany – Warto wybierać trenerów, którzy posiadają odpowiednie certyfikaty i kwalifikacje. Certyfikaty mogą pochodzić od organizacji takich jak American Council on Exercise (ACE), National Strength and Conditioning Association (NSCA), International Sports Sciences Association (ISSA) lub innych.
 4. Zwróć uwagę na osobowość. Trener personalny będzie osobą, z którą będziesz pracował blisko, dlatego ważne jest, abyś czuł się z nim komfortowo. Zwróć uwagę na jego osobowość, styl nauczania, sposób komunikacji i podejście do pracy.
 5. Umów się na spotkanie próbne – Zanim podejmiesz decyzję, umów się na spotkanie próbne z trenerem, aby poznać jego styl pracy. Podczas takiego spotkania będzie można zobaczyć, jak trener pracuje z innymi klientami

Podsumowując, wybór trenera personalnego to decyzja, która powinna być dobrze przemyślana. Staraj się znaleźć kogoś, kto będzie miał dobre referencje, odpowiednie kwalifikacje, dobrze pasującą do ciebie osobowość oraz będzie w stanie pomóc ci osiągnąć swoje cele.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy personalnego trenera?

Indywidualne podejście

Personalny trener dopasuje trening do Twoich potrzeb i celów, konsultując z Tobą zarówno stan Twojego zdrowia, jak i styl życia. Będzie to kompleksowe podejście, które uwzględni Twoje ograniczenia i priorytety.

Motywacja

Trener osobisty personalny pobudzi Cię do działania – sporządzi plan działania z masą pomysłów motywujących, trzymając Cię na bieżąco z Twoim planem treningowym. Nie pozwoli Ci sobie na lenistwo

Badanie postępów

Dzięki umiejętnościom trenera personalnego będziesz miał miejsce oceny postępów Twoich osiągnięć, dając Tobie możliwość sprawdzenia na własnej skórze, jak wiele udało Ci się osiągnąć przez czas treningu.

Unikatowy program treningowy

Trener  przygotuje dla Ciebie unikatowy plan treningowy, który będzie dopasowany do Twojego organizmu i potrzeb. Dzięki temu uda Ci się osiągnąć swoje cele.

Bezpieczeństwo

Trener personalny zapewni bezpieczeństwo podczas treningu, korygując technikę ćwiczeń, dzięki czemu unikniesz kontuzji podczas treningu.

Świadomość odżywiania

Niektórzy trenerzy personalni oferują usługi dietetyczne, dzięki czemu będziesz miał świadomość, co jeść i na co zwracać uwagę.

Zaradność

W przypadku, gdy pojawią się jakiekolwiek trudności, trener personalny będzie miał wiele pomysłów, jak je rozwiązać, dzięki czemu znajdziesz najlepsze rozwiązanie nawet w najtrudniejszej sytuacji.

Wsparcie

Będzie zawsze do Twojej dyspozycji, nie tylko w porze treningu, ale także w okolicznościach życiowych, dzięki czemu będziesz mógł się skonsultować w każdej chwili.

Popularni trenerzy personalni w Polsce

W Polsce działa wielu cenionych i popularnych trenerów personalnych.

 • Ewa Chodakowska – jedna z najbardziej znanych trenerów personalnych w Polsce, autorka popularnych programów treningowych, książek i aplikacji mobilnych.
 • Bartłomiej Kurek – trener i założyciel siłowni CrossFit Północ w Gdańsku. Specjalizuje się w treningu funkcjonalnym i CrossFit.
 • Leszek Żebrowski – trener , właściciel i założyciel siłowni FittCamps w Warszawie. Specjalizuje się w treningu siłowym i kondycyjnym.
 • Małgorzata Kozaczuk – trener personalny i dietetyk, autorka programów treningowych i żywieniowych dla kobiet.
 • Mariusz Pudzianowski – pięciokrotny Mistrz Świata Strongman, trener i właściciel siłowni Pudzianowski Team w Gdańsku. Specjalizuje się w treningu siłowym i kulturystyce.
 • Tomasz Lech – trener i właściciel siłowni HULK Fitness Club w Warszawie. Specjalizuje się w treningu siłowym, funkcjonalnym i kulturystyce.
 • Tomasz Kowalski – trener personalny i właściciel siłowni TK Academy w Łodzi. Specjalizuje się w treningu siłowym, funkcjonalnym i kulturystyce.

To tylko kilka przykładów popularnych trenerów personalnych w Polsce. Warto jednak pamiętać, że każdy trener ma swoje specjalizacje i styl pracy, dlatego przed wyborem warto dokładnie się zastanowić i przeprowadzić rozmowę z wybranym specjalistą.